Orhan Gazi Camisi (Bilecik)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Orhan Gazi Camisi (Bilecik) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Orhan Gazi Camisi (Bilecik)

  Reklam  Orhan Gazi Camisi (Bilecik)

  Forum Alev


  Orhan Gazi Camisi (Bilecik)
  Bilecik’in yaklaşık 500 m. güneyin de dik yamaçlı bir kayalık vadide bulunan Orhan Gazi Camisi’nin XIV.yüzyılın başlarında Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Büyük olasılıkla caminin yapım tarihi 1331’dir.
  Cami kareye yakın dikdörtgen planlı olup kaba taştan yapılmış,ibadet mekanını bir bölümünü ahşap çatı,orta kısmını da kubbe örtmektedir. Kubbenin üzeri kurşun kaplı olduğundan ötürü de halk arasında Kurşunlu Cami olarak tanınmıştır.Kuzey duvarının sağ tarafında eski sıva tabakaların altından bir tamir kitabesi bulunmaktadır:
  Bu Selviyi olsun deyu diktim bir tarihte
  Sene 1229 (1813) da her kim beni yad edesu ruhuna bir fatiha ihsan ede
  Ve inna el Gayüfül Haç
  İbrahim Bin Abdülselim

  İbadet mekanı kubbeli kısmın örttüğü bölümler sivri kemerlerle genişletilerek dört eyvanlı Osmanlı Erken Dönem plan şemasına uydurulmuştur. Bu kemerler aynı zamanda kubbenin ağırlığını taşımaktadır.

  Mihrap basit bir niş halindedir. Caminin bugünkü minareleri 1882 yılındaki fotoğraflarından anlaşılmaktadır. Günümüze yalnızca düzgün olmayan bir kaide üzerinde yükselen, yuvarlak gövdeli iki minaresi gelebilmiştir. Son cemaat yeri yakın tarihlerde yapılmış ,yapı ile uyum sağlayamamıştır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Orhan Gazi Camisi (Bilecik)

  Reklam  Orhan Gazi Camisi (Bilecik) te bulunuyor camii orhangazi tarafından 1300 lü yıllarda yapılmıştır yapının bir bölümü ahşap olsada Cami kareye yakın dikdörtgen planlı olup kaba taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
bilecik orhangazi camii,  bilecik orhan gazi camii,  bilecik orhan camii,  bilecikteki orhan gazi cami,  bilecik orhan gazi cami
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi