Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu)

  Reklam  Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu)

  Forum Alev


  Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu)
  Gazi Süleyman Paşa’nın Orhan Gazi döneminde yaptırmış olduğu camisinin yanında türbesi de bulunmaktadır. Gazi Süleyman Paşa Gelibolu’yu fetheden kumandanlardandır. Bolayır ile Kavak arasındaki köylerde bir av sırasında atından düşerek ölmüştür. Bundan sonra 1354 yılında Bolayır’a gömülmüştür.

  Kare planlı, oldukça yüksek görünümlü, kalın duvarlı olan türbenin üzeri sekiz köşeli kasnak üzerine oturan bir kubbe ile örtülüdür. Kasnak üzerinde dört pencere bulunmaktadır. Türbeye doğu ve batısındaki birer kapı ile girilmektedir. Bu kapıların dışında kalan cephelerde iki penceresi vardır. Türbenin ortasında bulunan Gazi Süleyman Paşa’nın mezarı, yüksek bir kaide üzerinde mermer bir sanduka şeklindedir.

  Gazi Süleyman Paşa’nın ölümünden sonra 1549’da bu türbe onarılmış, daha sonra da Sultan II.Abdülhamit tarafından yeniden yaptırılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu)

  Reklam  Gazi Süleyman Paşa Türbesi (Gelibolu)da bulunmaktadır süleyman paşa geliboluyu fetheden komutanlardandır 1354 te bolayıra gömülmüştür kare planlı yapı kızılsultan tarafından onarılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi