Edirne Saat Kulesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Edirne Saat Kulesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Edirne Saat Kulesi

  Reklam  Edirne Saat Kulesi

  Forum Alev


  Edirne Saat Kulesi
  Edirne’nin merkezinde Roma imparatoru Hadrianus’un (117-138) yaptırdığı kalenin burcu üzerinde Vali Hacı İzzet Paşa 1886 yılında belediye gelirlerinden 400 Liraya burç üzerine ahşap bir saat kulesi yaptırmıştır. Burç üzerine de 1886 tarihli bir kitabe yerleştirmiştir:
  Muhyi-i Mülk-ü milel hazreti Sultan hamid
  Kim Huda kılmada zâtın nice hayre alet
  İşte bu hayrı da vali Hacı İzzet paşa verdi
  Tesise delaletle bu şehre ziyned yazdı
  İhmamına Hafız Güherî
  Bir tarih verdi bu şehre şeref Kulede elhâk saat
  1330 (1886)

  İlk yapılışında ahşap olan bu kule 1894 yılında yıktırılmış, yerine taş ve tuğladan yeni bir kule yapılmıştır. Kule yukarıdan aşağıya doğru genişleyen bir yapı idi. 48 m. yüksekliğinde olan bu kule yangın kulesi olarak da kullanılmıştır. Kulenin ikinci ve üçüncü katlarında bir sofa ile oturulacak yerler bulunuyordu. Ancak bu kule de 1953 yılında depremden hasar görmüş, duvarları çatlamış ve yıktırılmıştır. Bu saat kulesi yuvarlak olup, üzeri küçük bir kubbe ile örtülü idi. Dört cephesinde de yuvarlak nişler içerisine saatler yerleştirilmiştir. Kulenin saati Fransa’dan getirilmiştir.

  Edirne Müzesi 2004 yılında Belediyenin saat kulesi çevresindeki ahşap dükkanları yıktırmasından sonra burada bir kazı çalışması yapmıştır. Roma burcunun altında ve etrafında bulunan Roma dönemine ait kalenin temelleri ile 3-4 m. yüksekliğe kadar olan kesme taştan blok halinde sur duvarları ortaya çıkarılmıştır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Edirne Saat Kulesi

  Reklam  Edirne Saat Kulesi yaklaşık 200 lü yıllarda Roma imparatoru Hadrianus’un yaptırdığı kale üzerinde bulunmaktadır Vali Hacı İzzet Paşa 1886 yılında yaptırmıştır saati kuleye+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi