Tunca Köprüsü (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Tunca Köprüsü (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tunca Köprüsü (Edirne)

  Reklam  Tunca Köprüsü (Edirne)

  Forum Alev


  Tunca Köprüsü (Edirne)
  Edirne’de Tunca Nehri üzerindeki Edirne’nin Karaağaç ile bağlantısını sağlayan köprüyü Sultan II.Mehmet zamanında defterdarlık görevinde bulunmuş olan Ekmekçizade Ahmet Paşa 1608-1615 yıllarında yaptırmıştır. Köprünün mimarı İstanbul’da Sultanahmet Camisi’ni de yapmış olan Sedefkâr Mehmet Ağa’dır.

  Tunca Köprüsü 11 ayaklı ve 10 kemerli olarak yapılmıştır. Köprünün mansap ve memba cephelerinde görülen selyaranlar üçgen çıkıntılar halindedir. Köprü üzerinde bir de kitabe köşkü bulunmaktadır. Yarısı yıkılmış olan köprü yeniden yapılmıştır. Köprünün hafifletme gözleri selyaranlarla bir bütün oluşturacak şekilde köprü cephesine yerleştirilmiştir. Bunların iki tanesi üç ve dördüncü kemerlerin oluşturduğu orta ayak üzerindeki üçgen selyaranın iki yanında yer almaktadır. Bu gözler sivri kemerlidir. Mansap cephesinde yer alan selyaranın iki yanında görülen hafifletme gözleri memba cephesindekilerin bir tekrarıdır. Köprünün ortasında kitabe köşkünün altında bulunan hafifletme gözü kitabe köşkü ile bütünleşmiştir. Bu kısım tampon cephesinden dışarıya doğru kare bir çıkıntı meydana getirmektedir.

  Köprünün ortasında bulunan kitabe köşkü bir balkon görünümündedir. Bu kitabeyi Edirneli Şair Kamil mermer üzerine talik yazı ile yazmıştır.

  Kitabe:

  Ekmekçi Zade Ahmed Paşa-i kâmkârı
  Hayratını görenler itmez mi hayrile yâd
  Bu devlet içre defterdâr oldu on sekiz yıl
  Bâ haşmet-i vezâret bâ devlet-i Hüdâdâd
  Doldurdu Tunca nehrin bî şübhe sîm-ü-zerle
  Bu cisr-î bî âdili illâh itti bünyâd
  Maksudu bir du’adır ancak gelüb geçenden
  Lâyık budur ki sen de ruhunu idesin şâd
  Kâmî didi esas-ı mistahkemine tarih
  Zibende rah-ı gülşen bu cisr-i Ahmed âbâd
  Kad büniye fî seneti 1016 (1607).

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tunca Köprüsü (Edirne)

  Reklam  Tunca Köprüsü (Edirne)e bulunuyor 11 kemeri bulunan köprüyü Ekmekçizade Ahmet Paşa 1608-1615 yıllarında yaptırmıştır köprü mimarı sultanahmetin mimarı ile aynı kişidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi