Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez)

  Reklam  Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez)

  Forum Alev


  Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez)
  Edirne, Enez ilçe merkezi dışında, Bizans ve Osmanlı dönemlerine tarihlenen mezarlığın ortasında Has Yunus Kaptan’ın türbesi bulunmaktadır. Has Yunus Kaptan ilk Türk deniz kumandanlarından olup, Fatih Sultan Mehmet tarafından idam edilmiştir. Has Yunus Kaptan hakkında kaynaklarda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Yunus Kaptan’ın İspanyol ve Katalonyalı olduğuna dair iddialar ortaya atılmışsa da bunların hiçbiri kesinlik kazanamamıştır.

  Yunus kaptan’ın türbesi Bizans döneminde yapılmış küçük bir şapeldir. Kapalı Yunan haçı planındaki bu şapelin naosunu 1.65 m. yüksekliğinde dört pencereli kasnağı olan pandantifli bir kubbe örtmektedir. Haçın kollarının üzeri beşik tonozlarla örtülmüştür. Doğusunda yarım yuvarlak, dışarıya taşkın ve yarım kubbeli bir apsidi bulunmaktadır. Prof.Dr.Semavi Eyice bu yapının İtalya’daki Ravenna’da Gala Placidia (450-452) ve Karadağ’da Doclea ile benzerlikleri olduğunu, aynı tip şapellere Orta Anadolu’da Karaman bölgesi’ndeki örneklerle de karşılaşıldığını belirtmiştir.

  Şapel türbeye dönüştürüldükten sonra giriş kapısı örülmüş, yan duvarlarda yeni bir kapı açılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez)

  Reklam  Has Yunus Kaptan Türbesi (Enez de bulunuyor ilk türk deniz komutanı olan yunus bey fatih sultan mehmet tarafından idam edilmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi