Şeyhi Çelebi Cami (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Şeyhi Çelebi Cami (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şeyhi Çelebi Cami (Edirne)

  Reklam  Şeyhi Çelebi Cami (Edirne)

  Forum Alev


  Şeyhi Çelebi Cami (Edirne)
  Edirne Ayşe Kadın semtinde, Şeyh Çelebi Cami Sokağı’ndaki bu caminin kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yapı üslubundan XVI.yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı anlaşılmaktadır.

  Cami kare planlı olup, üzeri merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Duvarları kesme taştan yapılmış olup, bir sıra taş dizisini iki sıra arasına şerit halinde tuğla hatıllar izlemektedir. Böylece bütün duvar bu teknikte örülmüştür. Caminin mihrap duvarı dışında kalan duvarlarında alt sırada dikdörtgen söveli ikişer pencere bulunmaktadır. Üst sırada da ikişer tane sivri kemerli alçı pencereleri vardır. Caminin önüne son yıllarda eklenen ahşap son cemaat yeri caminin bütünü ile uyum sağlamamaktadır. Yan tarafındaki minaresi kesme taş kaide üzerine kesme taştan köşeli ve tek şerefelidir. Şerefe altında kabartma yuvarlak firizler bulunmaktadır.

  Cami avlusunda şadırvanı vardır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şeyhi Çelebi Cami (Edirne)

  Reklam  Şeyhi Çelebi Cami (Edirne)de bulunmaktadır 1600 lü yıllarda yapılmıştır camii kare planlı olarak inşaa edilen camii üzeri kubbe ile örtülüdür ve kesme taş kullanılmıştır yapımında+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi