Mezit Bey Camisi (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Mezit Bey Camisi (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mezit Bey Camisi (Edirne)

  Reklam  Mezit Bey Camisi (Edirne)

  Forum Alev


  Mezit Bey Camisi (Edirne)
  Edirne Mezit Bey Camisi’ni Sancakbeyi Mezit Bey 1440-1441 yılında yaptırmıştır. Mezit Bey Eflak seferi sırasında bir baskında şehit olmuştur.

  Osmanlı Mimarisinde yan mekanlı, zaviyeli veya ters T denilen plan tipinde yapılmıştır. Kesme taş ve tuğladan yapılan caminin ibadet mekanı merkezi kubbeli olup girişin iki yanında yan mekanları bulunmaktadır. İlk yapılışında zaviye olarak yapılmış, sonradan camiye dönüştürülmüştür.

  Yapı 1752 depreminden zarar görmüştür. Caminin yanındaki imaret ve tabhaneler bu depremde tamamen yıkılmıştır. Cami l889’da yeniden onarılmış, bu arada bir de mihrap eklenmiştir. İbadet mekanı yeşil rengin ağır bastığı çinilerle kaplıdır. Bu nedenle de halk arasında Yeşilce Cami ismi ile tanımıştır. Ayrıca mihrabın üst kısmına da kabartma bir bordür eklemiştir. Onarım öncesine ait kalem işlerinin örnekleri yer yer görülmektedir. Tek şerefeli minaresi de çinilerle kaplıdır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Mezit Bey Camisi (Edirne)

  Reklam  Mezit Bey Camisi (Edirne)de bulunmaktadır 1440 yılında yapılmıştır Kesme taş ve tuğladan yapılan cami bir çok depremde zarar görmüştür+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi