Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar)

  Reklam  Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar)

  Forum Alev


  Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar)
  İstanbul Üsküdar ilçesi, Gülfem Hatun Mahallesi, Mektep Sokak’ta Aziz Mahmut Hüdayi Efendi Camisi’nin yanında bulunan bu türbenin kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır.

  Sultan IV. Murad’ın torunu, Kaya Sultan’ın da kızı olan Fatma Sultan h. 1140 (1727–1728) tarihinde ölmüş ve buraya gömülmüştür. Fatma Sultan’ın yaşamı ile ilgili kaynaklarda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

  Türbe arazi konumundan ötürü düzensiz bir şekil göstermektedir. Kesme taştan kare planlı türbenin önünde sekiz baklava başlıklı mermer sütun bulunmaktadır. Üstten yuvarlak, alttan dendanlı kemerlerle birbirine bağlanan bu sütunların arası pirinç şebekelerle örtülmüştür. Şebekelerin üzerinde de sütunları birbirine bağlayan mermer ayna taşları vardır. Türbenin üzeri demir bir kafesle örtülmüştür. Mezarlık tarafına açılan kapısı pirinçtendir. Türbe 1894 depreminde hasar görmüş bu yüzden de sütun başlıkları birbirlerine demir kuşaklarla bağlanmıştır.

  Türbenin sağ tarafında İzzi Efendi’nin üzeri açık türbesi ile Sadrazam Rusçuklu Hasan Paşa’nın mezarı bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar)

  Reklam  Fatma Hanım Sultan Türbesi (Üsküdar) da bulunuyor kadın hem hanım hem sultan padişah torunu olduğu için olsa gerek türbesi 1820 lerde yapılmıştır kesme taş ve kare planlı bir yapıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi