Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar)

  Reklam  Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar)

  Forum Alev


  Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar)
  İstanbul ili Üsküdar ilçesi, Gülfem Hatun Mahallesi Mektep Sokak’ta bulunan bu türbeyi Doğancı Hacı Ahmet Paşa sağlığında 1576–1577 yıllarında Mimar Sinan’a yaptırmıştır.

  Doğancı Ahmet Paşa Candaroğulları soyundan olup, aynı zamanda Kızıl Ahmet Paşa’nın da sülalesindendir. Osmanlı Sarayı’nda Enderun’dan yetişmiş, Çakırcıbaşı, 1555 yılında Büyük Mirahur, 1558’de Konya ve Rumeli Beylerbeyi, 1563’te de Şam Beylerbeyi, ikinci kez 1571’de Konya Beylerbeyi görevlerine getirilmiştir. Sultan II. Selim (1574–1595) ve Sultan III. Murad’ın (1574–1595) Nedimi olmuştur. Av merakından ötürü Doğancı ismi ile tanınmış 1577 yılında da ölmüştür.

  Türbe Klasik Osmanlı türbe mimarisi üslubunda olup, düzgün kesme taştan sekizgen planlı olarak yapılmış, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Türbenin önündeki giriş revakı günümüze gelemeyerek yıkılmıştır. Bugün yalnızca temelleri görülmektedir. Türbenin üst kısmına yakın bölümünde oldukça belirgin bir silmesi vardır. Türbenin mermer kitabesini Doğancı Hacı Ahmet Paşa’nın akrabası olan Şemsi Ahmet Paşa yazmıştır.

  Kitabe:
  Şam Beglerbegisi olan o nes-i Halid
  Kendi desti ile kodu türbesinin bünyadın
  Bilmek istersen anı Şemsi didi tarihin
  Derler idi Hacı Ahmet Paşa anın adı

  Türbenin giriş dışındaki yedi cephesinde iki katlı pencereler bulunmaktadır. Türbe içerisinde ilk yapıldığı dönemlerden kalan kalem işlerinin izleri görülmektedir. Bunun dışında içerisi bezemesizdir.

  Türbede Doğancı Hacı Ahmet Paşa ve büyük olasılıkla eşi ve iki çocuğuna ait üç mezar daha bulunmaktadır. Türbe, günümüzde İstanbul Türbeler Müdürlüğü’nün yönetimindedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar)

  Reklam  Doğancı Hacı Ahmet Paşa Türbesi (Üsküdar) da bulunuyor mimarsinan a 1576 yılında yaptırılmıştır osmanlı mimarisine göre yapılan türbe çokgen yapılıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi