Yeşilköy Feneri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Yeşilköy Feneri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yeşilköy Feneri

  Reklam  Yeşilköy Feneri

  Forum Alev


  Yeşilköy Feneri

  İstanbul Bakırköy ilçesi, Yeşilköy’de bulunan ve eski adı Ayastefanos Feneri olan bu fener kulesi Marmara Denizi’nden İstanbul Boğazı’na girişi yapacak gemilere yol göstererek emniyeti sağlamak için Abdülmecid’in isteği üzerine Fransız mühendisler tarafından 1856’da taş bir kule şeklinde inşa edilmiştir. 1945,1971 ve 1988’de önemli onarım geçiren bu fener Yeşilköy’ün de simgesi olmuştur.

  Üzerine inşa edilen arazi düz olduğundan yığma taş ile yükseltilmiş bir platformun üzerinde iki katlı lojman ve idare binasının ortasından 23 m. boyunda on altıgen bir kule şeklinde yükselmektedir. Camlı fener odasının altında etrafı parmaklıkla çevrili bir dolaşma yeri vardır. Camlı fener odasının üzeri ise basık bir kubbe ile örtülü olup, onun da üzerinde bir bayrak direği bulunmaktadır.

  Marmara Denizi’nden İstanbul’a girecek gemilere yol gösteren bu çakar fener, 15 deniz mili mesafeden görülebilmektedir. 10 saniyede bir iki gruplu ışık yayan fener sisli havalarda da 30 saniyede bir sis düdüğü çalmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yeşilköy Feneri

  Reklam  eski adıyala ayestofenos yeni adıyla feneri Yeşilköy Feneri bakırköy yeşilköyde bulunuyor. 23 metre boyundaki fener 5 sn arayla ışık saçmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi