Silivri Köprüsü (Silivri)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Silivri Köprüsü (Silivri) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Silivri Köprüsü (Silivri)

  Reklam  Silivri Köprüsü (Silivri)

  Forum Alev


  Silivri Köprüsü (Silivri)
  İstanbul Silivri ilçesinde Silivri Çayı üzerinde bulunan bu köprü eski İstanbul-Edirne yolunun önemli bir geçit noktasında bulunmaktadır. Köprünün kitabesi bulunmamakla berber ne zaman ve kimin tarafından yapıldığını açıklık kazanamamıştır. Bununla beraber Mimar Sinan’ın yapmış olduğu yapıların listesini veren Tuhfet’ül Mimarin’de Mimar Sinan eserleri arasında ismi geçmektedir. Ayrıca mimari yapısı da XVI.yüzyılda yapıldığını göstermektedir.

  Silivri Köprüsü 348.00 m. uzunluğunda 32 gözden meydana gelmiştir. Alçak bir vadide oldukça uzun oluşundan ötürü de köprü gözleri mimar Sinan’ın diğer eserlerinde olduğu gibi sivri kemerli olmayıp hafifçe basık kemerlidir.Yapımında köfeki ve kalker cinsi taş kullanılmış, tampon duvarları büyük bloklarla örülmüştür. Köprünün selyaranları memba ve mansapta üçgen şeklindedir. Bunlar sivri olarak başlayıp kısa bir yükselmeden sonra köprünün tempan duvarları ile birleşerek kaynaşmaktadır. Bunun da nedeni köprünün fazla su tazyiki ile karşılaşmamasıdır. Köprünün her iki yanındaki korkuluklar birbirlerine demir bağlantılarla, kamalarla kuvvetlendirilmiştir. Köprünün her iki yanında ikişer tane baba taşı bulunmaktadır. Bu taşlar birbirinin eşi olup son derece sanatkârane işlenmişlerdir.

  Köprü Dalgıç Ahmet’in Başmimarlığı sırasında h.l114 (1605) yılında yeni baştan onarılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Silivri Köprüsü (Silivri)

  Reklam  eski istnabul edirne güzergahının önemli parçalarından biridir pek çok kemeri bulunan uzun bir köprüdür Silivri Köprüsü mimari yapıına göre 16. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır+ Yorum Gönder
silivri köprüsü,  mimar sinan silivri köprüsü,  silivri mimar sinan köprüsü tarihi,  Silivri Köprüsü ile ilgili bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi