İkiz Yalı (Sarıyer)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden İkiz Yalı (Sarıyer) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İkiz Yalı (Sarıyer)

  Reklam  İkiz Yalı (Sarıyer)

  Forum Alev


  İkiz Yalı (Sarıyer)
  İstanbul ili Sarıyer ilçesi Yeniköy’de bulunan bu yalı, Sara Sultan tarafından ikiz kızları için Mimar Raimondo d’Aronco’ya 1906 yılında yaptırılmıştır.

  Yalı Art-Nouva üslubunda dikdörtgen planlı ve üç katlı bir yapıdır. Birbirine bitişik ve kapılarla birbirleri ile bağlantı kurulan simetrik planda bir yapıdır. Yapının dış cephesindeki pencereleri ikiz ve üçüz şekillerde birbirlerinden farklı üsluplarda yapılmıştır. Yalının iki köşesi orta bölümlerden daha yüksek olup, kule görünümlüdür.

  Yalı denize yönelik geniş bir salon ve bunun iki yanındaki odalardan meydana gelmiştir. İkinci kattaki köşe bloklar art-nouva üslubunda bir kemerle sınırlanan balkonlara sahiptir. Zemin kat balkonları rıhtımın hemen üzerindedir. Üçüncü katta denize yönelik pencerenin önüne küçük birer balkon yerleştirilmiştir. Yapının iç mimarisinde simetri egemen olmasına rağmen dış cephesinde simetriden pencere ve balkonlar nedeni ile yer yer kaçınılmıştır.

  Yalının güney yarısı Faik Kurtoğlu tarafından, kuzey yarısı da Bekir Sıtkı Oyal tarafından satın alınmış, 1967 yılında da İsmet Okur’a satılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İkiz Yalı (Sarıyer)

  Reklam  İkiz Yalı (Sarıyer)de bulunuyor aslında ikiz değilde üçüz görünüyor yapılar :) 1906 yılında yapılan bina 1967 yılında da İsmet Okur adlı vatandaşp tarafından satın alınmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi