Yıldız Porselen Fabrikası

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Yıldız Porselen Fabrikası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yıldız Porselen Fabrikası

  Reklam  Yıldız Porselen Fabrikası

  Forum Alev


  Yıldız Porselen Fabrikası

  Geleneksel Türk çini sanatının son temsilcisi olan Yıldız Porselen Fabrikası, Avrupa devletlerinin porselen sanayii karşısında gerileyen Osmanlı çini sanatına yeni bir yön ve hız vermek amacıyla kurulmuştur. Bu amaçla ve devlet eliyle 1894 yılında Yıldız Sarayı bahçesinde kurulan bu fabrika; o yıllarda Yıldız Fabrika-i Himâyûnu olarak anılıyor ve ürünleri padişahın saray, köşk ve kasırlarındaki eşyalar arasında özel bir yer alıyordu.

  Batı sanatı ile Anadolu sanatı arasındaki çok yönlü senteze katkıları açısından önemli bir rol oynayan bu fabrika, Cumhuriyet Dönemi’nde de üretimini sürdürmüş ve geleneksel Türk çini sanatının dünyaca tanınmasını sağlayan örnekler üretmiştir.

  Günümüzde Müze-Fabrika olarak benzerleri arasında özel bir konumu olan Yıldız Porselen Fabrikası, bir yandan günümüz insanının beğenisine yönelik örnekler üretmekte öte yandan da kuruluş yıllarında yaptığı ürünlerin benzerlerini yeniden yaparak, bir dönem estetiğinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yıldız Porselen Fabrikası

  Reklam  Yıldız Porselen Fabrikası 1894 senesinde yıldız sarayı bahçesinde kurulduğu için o adı almıştır , geleneksel türk çini sanatını dünyaya tanıtan bir fabrika olmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi