Ömer Bey Türbesi (Malkara

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Ömer Bey Türbesi (Malkara ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ömer Bey Türbesi (Malkara

  Reklam  Ömer Bey Türbesi (Malkara

  Forum Alev


  Ömer Bey Türbesi (Malkara)
  Tekirdağ ili Malkara ilçesinde Çarşı Camisi’nin (Gazi Ömer Bey Camisi) avlusu içerisinde bulunan türbe; Turan Bey’in oğlu Ömer Bey’e aittir. Türbenin giriş kapısı üzerindeki kitabesinde Ömer Bey’in ölüm tarihi h.908 (1502) olarak belirtilmiştir. Bu bakımdan türbenin de aynı tarihte yapıldığı sanılmaktadır.

  Ömer Bey, Fatih Sultan Mehmet ile birlikte Otlukbeli Savaşı’na (1473) katılmıştır. Ömer Bey, Malkara’da bir cami (Çarşı Camii), bir mescit, bir tekke, Edirne’de bir mescit, Baflı Köyü’nde de bir tekke yaptırmıştır. Dimetoka ve Malkara’da bulunan bir değirmen, bir dükkân, bina ve arazi ile Yenişehir ve Tırnova’nın cizyelerini vakfetmiştir.

  Kitabe:

  “Kad fate el-emir el-kebir el-sulukul-melik el-islam
  El müşerref bilcihad ve ziyaret ül beytü’l-haram
  Ani Ömer Bey ibn Turhan Bey
  Fi tisa seman mie 908 hicri...”

  Türbe kesme taştan sekizgen planlı olarak yapılmıştır. Üzerini örten kubbe köşe tromplarına dayanmaktadır. Giriş kapısı dışarıya doğru çıkıntılı sivri kemerli bir niş şeklindedir. Giriş kapısının bulunduğu bölüm dışında kalan duvarlarda altlı üstlü birer pencere bulunmaktadır. Bunlardan alt sıra pencereler dikdörtgen söveli olup, üstteki pencereler sivri kemerli ve alçı şebekelidir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ömer Bey Türbesi (Malkara

  Reklam  Ömer Bey Türbesi Malkara tekirdağda bulunuyor yapım tarihi 1500 lü yıllardır türbe çokgen yapılı bir gövde ile dairesel bir kubbeden ibarettir ayrıca kesme taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi