Gazi Ömer Bey (Turhanoğlu Ömer Bey) Camisi (Malkara)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Gazi Ömer Bey (Turhanoğlu Ömer Bey) Camisi (Malkara) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gazi Ömer Bey (Turhanoğlu Ömer Bey) Camisi (Malkara)

  Reklam  Gazi Ömer Bey (Turhanoğlu Ömer Bey) Camisi (Malkara)

  Forum Alev


  Gazi Ömer Bey (Turhanoğlu Ömer Bey) Camisi (Malkara)
  Tekirdağ Malkara ilçesi Gazi Bey Mahallesi’nde bulunan bu cami, Mora fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Turhanoğlu Ömer Bey tarafından 1493–1494 yıllarında yaptırılmıştır. Gazi Ömer Bey’in bu camiden başka, Malkara’da iki cami, üç mescit, bir kervansaray ve bir de dükkân yaptırdığı Malkara Kadılığı’ndaki bir arşiv belgesinden anlaşılmaktadır. Günümüze bunlardan yalnızca cami ve türbesi gelebilmiştir.

  Cami düzgün kesme taştan, kareye yakın dikdörtgen planlı olup, üzeri dört trompun desteklediği merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Caminin önünde üç bölümlü bir son cemaat yeri bulunmakta olup, bunlardan ortadaki kubbeli, iki yandaki de tonozludur. İbadet mekânı altlı üstlü ikişer sıra pencerelerle aydınlatılmıştır. Mihrabı yuvarlak bir niş şeklindedir.

  Caminin batı yönündeki minaresinin şerefeye kadar olan kısmı orijinal, şerefeden sonraki kısmı da 1980’li yıllarda yenilenmiştir. Minare kesme taştan dikdörtgen kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gazi Ömer Bey (Turhanoğlu Ömer Bey) Camisi (Malkara)

  Reklam  Gazi Ömer Bey veya Turhanoğlu Ömer Bey Camisi tekirdağda Malkara ilçesinde bulunuyor 1500 lü yılların başında yaptırılan camii kesme taştan ve dikdörgen planlı olarak yapılmıştır+ Yorum Gönder
malkara gazi omer efendi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi