Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu)

  Reklam  Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu)

  Forum Alev


  Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu)


  Tekirdağ ili Hayrabolu ilçe merkezinde, İlyas Mahallesi’nde bulunan bu camiyi Sultan II. Beyazıt’ın damadı Güzelce Hasan Bey yaptırmıştır. Caminin yapımına 1486 yılında başlanmış, 1499 yılında da ibadete açılmıştır. Cami kaynaklarda Ulu Cami ismi ile de geçmektedir.

  Cami kesme taştan kare planlı olarak yapılmıştır. Caminin önünde dört yuvarlak sütunun yuvarlak kemerlerle birbirine bağlanmasından oluşmuş üç bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Son cemaat yerinin ortasındaki bölüm kubbe, iki yanındaki mekânlar ise tonozla örtülüdür. İbadet mekânının üzeri kasnaklı merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbeye geçiş köşelerdeki birer trompla sağlanmıştır.

  Mihrap nişi yuvarlak olup, dışarıya taşkın değildir. İbadet mekânı altlı üstlü iki sıra halindeki pencereler ile aydınlatılmıştır. Caminin yanındaki minaresi taş kaideli, yuvarlak yivli gövdeli ve tek şerefelidir.

  Caminin yanında Güzelce Hasan Bey’in kesme taştan kubbeli türbesi bulunmaktadır. Cami Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2005 yılında restore edilmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu)

  Reklam  Güzelce Hasan Bey (Ulu Cami) Camisi (Hayrabolu) tekirdağda bulunuyor yapım tarihi eski aslında 1500 lü yıllar resimde yeni görünmesi 2005 yılında restore edilmesinden kaynaklı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi