Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu)

  Reklam  Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu)

  Forum Alev


  Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu)
  Yalova ili Armutlu ilçe merkezinde bulunan bu caminin yapım kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi ve banisi hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır. Bazı kaynaklarda bu caminin Orhan Gazi döneminde yapıldığı belirtilse de bunu doğrulayacak mimari bir kalıntıya rastlanmamaktadır. Bugünkü mimari üslubundan XIX. yüzyılda yapıldığı sanılan bu cami geç dönemde yapılan onarımlarla özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.

  Cami moloz taştan dikdörtgen planlı olarak yapılmış, üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür. XX. yüzyılın ikinci yarısında bütünü ile restore edilmiş ve bu restorasyon sırasında eski izleri yok edilmiştir. Yalnızca eski yapıya ait minare kaidesi çatı hizasına kadar ayakta durmaktadır. İbadet mekânı altlı üstlü her kenarda ikişer pencere ile aydınlatılmıştır. Bunlardan alt sıradakiler dikdörtgen söveli, üst sıradakiler ise alçı şebekelidir. Mihrap ve minberinin herhangi bir özelliği bulunmamaktadır.

  İbadet mekânının üzerini örten tavan ahşap direklerle desteklenmiştir. Caminin içerisinde yeni yapılan bezemeler sanat tarihinden hiçbir özellik taşımamaktadır.

  Yakın tarihlerde bu minarenin önüne yeni bir minare yapılmıştır. Son onarım sırasında caminin önüne ahşap çatılı iki katlı son cemaat yeri ve meşruta eklenmiştir. İbadet mekânını örten çatı ile öndeki yapının çatısı birbirleri ile uyum sağlayamamış ve kod farkı meydana getirmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu)

  Reklam  Hacı Ali Paşa Camisi (Armutlu) yalovada bulunuyor Cami moloz taştan dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır yapım tarihi 1900 lu yılların sonudur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi