Beçin Kalesi Tanıtımı

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Beçin Kalesi Tanıtımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Beçin Kalesi Tanıtımı

  Reklam  Beçin Kalesi Tanıtımı

  Forum Alev  Beçin Kalesi
  Milas - Ören karayolunun 5. kilometresinde, Milas Ovası’na hakim yaklaşık 210 metrelik düz doruklu bir tepenin üzerindedir. 14. yüzyılda bölgeye hakim olan Menteşe Beyliği’nin başkentliğini yapmıştır. Beyliğin merkezinin buradan Balat’a taşındıktan sonra da yerleşim devam etmiştir. Tapu kayıtlarına göre 18. yüzyıla kadar Milas’ında bağlı olduğu bir kaza merkeziydi. Daha sonra önemini yitiren yerleşim 60’li yıllarda terkedilmiştir.

  Antik Mylasa kentinin merkezinin burası olduğuna dair tezler de ileri sürülmektedir. Bu görüşe göre Milas’ın bugünkü yerleşim alanı Mausolos zamanından beri kullanılmaktadır. Beçin’de günümüzde de devam eden kazı çalışmaları Profesör Hüseyin Rahmi Ünal başkanlığında devam etmektedir.

  İç Kale

  Menteşe döneminde bugünkü halini alan kale, kısmen bir tapınağın üzerine kurulmuştur. Oldukça harap durumdaki surlarla çevrili alanda varlığı saptanabilen yapılar hamam, sarnıç ve tonozlu bir yapı kalıntısından ibarettir. 80’li yıllarda terkedilen köyün kalıntıları da bu alan içerisindedir.

  Büyük Hamam

  14. yüzyılda yapılan yapı, kentteki hamamların en büyüğüdür. Üç eyvanlı hamamın soyunma bölümü yıkık haldedir.

  Ahmet Gazi Medresesi

  1375 tarihli bu yapı, yeni denemeler getiren medreselerin ilk örneklerinden biridir. Çift eyvanlı, bir kesimi iki katlı, açık avlulu bir yapıdır. Gotik etkili silmeli taçkapısı, ana ve giriş eyvanıyla beraber revaksız oluşuyla da dikkat çeker.

  Orhan Bey Cami

  Kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Girişi ve duvarlarının bir kısmı ayakta olan yapıda yapılan kazı çalışmalarından ahşap destekli bir cami olduğu anlaşılmaktadır.

  Bey Konağı

  14. yüzyılda yapıldığı zannedilmektedir.

  Bey Hamamı

  Enine sıcaklıklı ve çift halvetli hamamın su deposu, külhanı ve soyunmalık mekanı kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılmıştır.

  Kızılhan

  14. yüzyıl sonu ya da 15. yüzyıl başına tarihlenen han iki katlıdır. Alttaki ahır mekanı, kısmen yıkılmış bir tonazla örtülüdür. Üst katta yer alan iki mekanınsa birer kubbe ile örtülü olduğu anlaşılmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Beçin Kalesi Tanıtımı

  Reklam  Beçin Kalesi ; antik mylase kentinin merkezidir burası oldukça harap durumda bulunan yapı bir tapınağın üzerine kurulmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi