Fizik mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Fizik mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fizik mühendisliği

  Reklam  Fizik mühendisliği

  Forum Alev
  FİZİK MÜHENDİSLİĞİ

  Bölüm adı: Fizik Mühendisliği


  Öğretim süresi: 4 yıl

  Okutulan dersler: Matematik, biyoloji,kimya gibi temel derslerin yanı sıra kuantum mekaniği, nükleer fizik, atom fiziği, katı hal fiziği. Elektromagnetik teori gibi fizik dersleri ile mukavemet, teknik elektrik, statik makine elemanları, bilgisayar programlama gibi mühendislik dersleri verilir.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

  Temel bilimlerdeki özellikle fizikteki son gelişmeler ve bunların hızlı bir şekilde teknolojiye uygulanması, fizik mühendisliğini tercih edilen bir meslek haline getirmiştir. Bu programın amacı, öğrencileri, bilimsel birikimlerine kısa sürede teknolojiye aktaracak şekilde yetiştirmektedir.

  Fizik Mühendisliği, fizik biliminin tüm teorik bilgileriyle günlük yaşamda karşılanan problemlerinin çözümüne yönelik konularda eğitim ve araştırma yapan bir mühendislik dalıdır. Fizik Mühendisliği’nde Katı Hal Fiziği, Nükleer Fizik, Atom ve Molekül Fiziği,Yüksek Enerji Fiziği, Plizma Fiziği gibi ana araştırma grupları bulunur.

  Fizik mühendisliği alanında eğitim görmek isteyen adayların iyi gözlem yapabilen, çalışmalarını deneysel yöntemlerle destekleyen ve en önemlisi çalışmasının sonucunu sabırla bekleyerek getirebilecek yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Dört yıllık eğitim süresi olan fizik mühendisliğinde Türkçe yada İngilizce olarak eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Mezunlara lisans diploması ile Fizik Mühendisi ünvanı verilir. Mezunlar ileri teknolojileri kullanan özel kesim ve devlet kuruluşlarında iş bulabilmektedir. Fizik Mühendisleri fizikçilerin ortaya koydukları temel fizik bilgilerini teknolojinin ve endüstrinin ihtiyaclarına göre düzenler. Özellikle telekominikasyon ve elektronik alanında elde edilen bilgilerin sentezini yapar ve uygulanabilir özellikler kazandırırlar. Fizik Mühendisleri agırlıklı olarak elektronik ve bilgisayar üretim sektöründe, kalite kontrol birimlerinde ve sağlık alanında çalışabilirler. Fizik Mühendisliği bilimsel alanda lisansüstü çalışmalar yaparak akademik kariyer yapmaya elverişli alanlardan birisidir
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Fizik mühendisliği

  Reklam  Fizik mühendisliği fizik bölümü fizik öğretmenliği ülkemizde pek iş alanı olmayan mesleklerdir aslında bilim adına önem arzeden okunduğu okuldanda mezun olmanın zor olduğu bir daldır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi