Gazetecilik Basın Ve Yayıncılık Televizyon Gazeteciliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Gazetecilik Basın Ve Yayıncılık Televizyon Gazeteciliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gazetecilik Basın Ve Yayıncılık Televizyon Gazeteciliği

  Reklam  Gazetecilik Basın Ve Yayıncılık Televizyon Gazeteciliği

  Forum Alev
  GAZETECİLİK / BASIN ve YAYINCILIK / TELEVİZYON GAZETECİLİĞİ

  Programın Amacı:
  Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
  Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında; sosyoloji, psikoloji, siyası tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

  Gereken Nitelikler:
  Gazetecilik programına girmek isteyenlerin; normalin üstünde sözel yeteneğe sahip, sosyal araştırmalara meraklı, başkaları ile iletişim kurmaktan hoşlanan, girişken ve ısrarcı kimseler olmaları beklenir. Bu alanda çalışacak kimseler, iyi bir gözlemci olabilmelidirler. Gazetecilik programını düşünen öğrenciler, okul gazetesinde yazı yazarak kendilerini sınamalıdırlar.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
  Gazetecilik programını bitirenler, çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında "Muhabir" olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde "Muhabir" olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları, açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri). Gazetecilerin çalışma saatleri, bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma, çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri; bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin peşinden koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.

  Çalışma Alanları:
  Gazetecilik programını bitirenler, genellikle basın-yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik; ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında çok iyi yetişmiş bir kimsenin her türlü koşulda işsiz kalamayacağı söylenebilir.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gazetecilik Basın Ve Yayıncılık Televizyon Gazeteciliği

  Reklam  televizyon gazeteciliği normal gazetecilikten farkı şu olsa gerek; normal gazetecilikte bir haber yapılır ve kopyalama yöntemi ile o haber günlük haber olur televizyonda sürekli güncel haber alma şansınız vardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi