Hakla İlişkiler Ve Tanıtım / Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Hakla İlişkiler Ve Tanıtım / Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hakla İlişkiler Ve Tanıtım / Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık

  Reklam  Hakla İlişkiler Ve Tanıtım / Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık

  Forum Alev
  HALKLA İLİŞKİLER ve TANITIM / HALKLA İLİŞKİLER ve REKLAMCILIK

  Programın Amacı:
  Kütüphanecilik programının amacı; bilgi, düşünce ve sanat ürünlerini toplama onların kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlama, kütüphanelerin kurulmasına ve işletmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
  Kütüphanecilik programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda; sosyoloji, tarih ve psikoloji vb. sosyal bilim dallarında temel bilgi kazandırıcı derslerden başka, kütüphaneciliğin tarihi, okul kütüphaneleri, halk kütüphaneleri, kataloglama ve sınıflama, kütüphane mevzuatı, çocuk edebiyatı, bilgisayar vb. dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler:
  Kütüphanecilik programında okumak isteyenlerin; her şeyden önce, Türkçe'yi iyi okuyup yazabilen, analitik düşünme gücü yüksek, ayrıntı ile ilgilenmekten ve sistematik davranmaktan, kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gereklidir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
  Kütüphanecilik programını bitirenler, "Kütüphaneci" ünvanı ile görev yaparlar. Kütüphaneci; bir kütüphanede, yayınlanmış eserler arasında satın alacakları seçer; kitap ve dergilerin sınıflandırılması, katalog ve danışma kısmında okuyuculara, aradıkları bilgileri bulmada yardımcı olur, onarılacak veya ciltlenecek kitapları ayırır, kütüphanedeki eserlerden bilgiler derler ve bunları okuyuculara sunar. Kütüphaneci kapalı yerlerde ve genellikle sessizlik içinde, kütüphanenin büyüklüğüne ve tipine göre yalnız ya da başka meslektaşları ile birlikte çalışır. Geceleri ve tatillerde açık olan kütüphanelerde kütüphaneciler, nöbet tutarlar.

  Çalışma Alanları:
  Kütüphanecilik mezunları; kamu sektöre ait kütüphanelerde, arşivlerde ve bilgi verme merkezlerinde görev alırlar. Kültür Bakanlığına ve üniversitelere ait kütüphaneler, kamu kesiminin en geniş işveren bölümünü oluşturmaktadır. Özel sektörün bilgi verme merkezleri ve özel arşivleri, ücret yönünden daha doyurucu çalışma alanlarıdır. Bir yabancı dil bilmek, bu alanda iş bulma şansını arttırmaktadır.
 2. 2
  Fatma Erce
  Yeni Üye

  --->: Hakla İlişkiler Ve Tanıtım / Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık

  Reklam  halkla ilişkiler başlığı var ama kütüphanecilik yazılmış 3. 3
  Bozbal
  Yeni Üye
  Halkla İlişkilerde başarı sağlamanın yolu, halkla ilişkilerin ne olduğunu, ne olmadığını, neden ve nasıl işlediğini bilmekten geçer. Aksi halde, asla doğru ekibi kuramaz, bilinirliği arttırıcı stratejileri oluşturamaz, marka inşasında doğru yolu kurgulayamaz ve en kötüsü de bunları ölçümleyemezsiniz. Halkla ilişkilere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz ya da bu sektöre yeni adım atamış veya yıllardır bu konuya emek vermiş… Halkla İlişkileri anlamadığınız taktirde, asla doğru hizmeti aldığınızdan ya da doğru hizmeti sağladığınızdan emin olamazsınız… Peki Halkla İlişkiler Nedir? Ne Değildir?
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi