İşletme mesleği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden İşletme mesleği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İşletme mesleği

  Reklam  İşletme mesleği

  Forum Alev
  İŞLETME İşletmeci, özel yada kamuya ait fabrika, maden, sigorta, banka, çiftlik gibi yerlerde üretim ve hizmet etkinliklerinde bulunan; kuruluşların sahip oldukları para, insan gücü, araç ve gereçten en verimli biçimde yararlanmalar için planlar yapan, çalışmaları yöneten ve denetleyen kişidir. Bu kurumlarda mal ve hizmet ortaya koymak üzere üretim faktörlerini biraraya getiren, bunları belli bir amaca yönelten, kıt kaynakların en mükemmel bileşimini sağlayan meslek dalıdır.

  İşletmecinin görevlerini 4 ana grupta toplayabiliriz.

  Genel görevleri: Yönetim, yönetimin temel işlevleri, planlama, örgütleme, yönetme, düzenleme ve denetleme.

  Temel görevleri: Üretim pazarlama

  Kolaylaştırıcı görevleri: Parasal kaynak sağlama, bu kaynakları en elverişli biçimde kullanma ve insan gücünü en verimli olabileceği alanda değerlendirme.

  Destekleyici görevleri: Araştırma ve geliştirme, muhasebe ve halkla ilişkilerdir.

  Bir işletmeci, çalıştığı kurumda planlama, örgütleme, yönetme, düzenleme, düzenleme, denetim gibi genel görevler yanında, ürünün iyileştirilmesi, üretimin arttırılması ve ürünlerin satışı için planlar yapmak, kuruma parasal kaynak sağlamak ve kurumun parasal olanaklarını en ekonomik biçimde dağıtmak, kurumun insan gücünü en verimli olacakları alanlarda çalıştırmak ve en uygun elemanları bulup işe almak gibi işler yapar.

  Bölümde okutulan dersler: Dört yıllık eğitimin birinci yılında İşletme Bilimlerine Giriş, İktisata Giriş, Matematik, Hukukun Temel Kavramları, Medeni Hukuk, Muhasebe, Davranış Bilimleri; 2. sınıfta Kamu Maliyesi, Vergi Hukuku, Makro ve Mikro İktisat, İstatistik, Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, Şirketler Muhasebesi, Borçlar Hukuku, Yönetim ve Organizasyon; 3. sınıfta, Pazarlama Yönetimi, Finansal Yönetim, Maliyet Muhasebesi, Sayısal Yöntemler, Bilgisayar Programlama, Personel Yönetimi, Uluslararası İktisat, Mesleki Yabancı Dil; 4. sınıfda İş Hukuku, İcra İflas Hukuku, Finansal Tablolar ve Analiz, Ekonometri, Ekonomik Büyüme, İşletme Politikası, Denetim ve Revizyon, Pazarlama Araştırması, Menkul Değerler Analizi, Yönetim Muhasebesi, Finansal Denetim, Planlama Teknikleri ve Yatırım Projesi, Bilimsel Araştırma Teknikleri dersleri okutulur.

  4 yıllık işletme eğitimini bitirenler, lisans diploması alarak “ İşletmeci” unvanı ile görev yapabilirler. İşletmeciler, kamu veya özel sektöre ait mal ve hizmet üreten kuruluşlarda yada kendi işletmelerinde çalışabilirler.

  Mezunlar bu kuruluşların pazarlama, üretim, personel yönetimi, muhasebe, bütçe planlama, finansman alanlarında çalışabilirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: İşletme mesleği

  Reklam  işletmeyi yönetmek fabrikayı işyerini yönetmek demektir . fabrikarlarda fabrika müdür diye tabir edilen meslek gruplarının yaptıkları iştir işletmenin her şeyi ile ilgilenirler. insan gücü ,verimlilik ,kalite bunlardan bir kaçıdır+ Yorum Gönder
işletme mesleği,  işletme meslegi,  işletme meslek,  işletmeci mesleği,  işletme ile ilgili meslekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi