Kimya / Kimya Öğretmenliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kimya / Kimya Öğretmenliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kimya / Kimya Öğretmenliği

  Reklam  Kimya / Kimya Öğretmenliği

  Forum Alev
  KİMYA/KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ Kimya bölümü, maddelerin kimyasal nitelikleri, atom yapıları ve bunların nasıl değiştirilebileceği konusunda bilimsel çalışmalar yapan, bu çalışmalardan elde ettiği bilgileri yeni maddelerin üretiminde kullanabilen nitelikli insan gücü yetiştirir ve bu konularda araştırma yapar. Bu bölüm, sanayimizin proses geliştirme, ürün modifikasyonu, kalite kontrol ve analiz konularında kimyacı ihtiyacını karşılar. Kimya bölümü şu dallara ayrılır:

  Organik kimya: Kaynağı olan canlı organizma ve bileşikleri üzerinde çalışır.

  Anorganik kimya: Maden ve mineral gibi anorganik maddelerle ilgilenir.

  Fizikokimya: Organik ve anorganik maddelerin fiziksel ve kimyasal nitelikleri arasındaki ilişkilerini inceler.

  Analitik kimya: Maddelerin niteliği, saflık derecesi gibi özelliklerini araştırır.

  Biyokimya: Canlı organizma üzerindeki kimyasal reaksiyonları inceler.

  Polimer Kimya: polimer maddelerin yapısını, kinetiğini ve uygulama alanlarını inceler.

  Kimya Öğretmenliği: Üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde bulunur ve eğitim kurumlarımızın ihtiyacı olan kimya öğretmenlerini yetiştirir.

  Kimya bölümü lisans programının süresi 4 yıl, kimya öğretmenliği bölümünün süresi ise 5 yıldır. Kimya bölümleri mezunları “Kimyager” ünvanı alırlar. Kimya endüstrisinin seramik, çimento, cam, klorelkali elektrokimya, azot, nükleer, yağ, sabun, deterjan, şeker, fermantasyon, kağıt, plastik, lastik, boya, petrol, kozmetik gibi alanlarında, ilaç endüstrisi, gıda endüstrisi, çevre ve halk sağlığı laboratuarlarında görev alabilirler. Bilimsel araştırmaya ilgi duyanlar, üniversitelerde kalabilir ya da araştırma labaratuarlarında çalışabilirler. Kimya öğretmenliğinden mezun olanlar

  ”Kimya Öğretmeni” ünvanı alırlar. Bu bölüm mezunları resmi ve özel okullarda, dershanelerde kimya öğretmeni olarak görev alabilirler.

  Bölümde Okutulan Dersler: Öğrenciler ilk yıldan itibaren analitik kimya, anorganik kimya, fiziksel kimya, organik kimya gibi meslek dersleri görmektedirler.Kimya öğretmenliği bölümü öğrencileri meslek derslerinin yanısıra öğretmenlik formasyon dersleride okumaktadırlar.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kimya / Kimya Öğretmenliği

  Reklam  temel olarak genel kimya ,analitik kimya ,organik kimya ,anorganik kimya ve endüstriyel kimya ve laboratuvar bilgisi olan dört yıllık eğitim alan fen edebiyat ve eğitim fakültesi mezunu kişilerdir+ Yorum Gönder
kimya ogretmenliginden kozmetige
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi