Meteroloji Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Meteroloji Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Meteroloji Mühendisliği

  Reklam  Meteroloji Mühendisliği

  Forum Alev
  METEROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ Meteroloji Mühendisliği, hava tahmininin yanı sıra, atmosferdeki tüm olayları incelemeye, onların dünya üzerindeki yaşamı nasıl etkilediğini gelişmiş en son teknoloji ve bilimsel kavramları kullanarak açıklamaya ve gerekli tedbirleri uygulamaya koymaya yönelik eğitim vermektedir. Meteoroloji mühendisleri, meteorolojik analiz ve tahmin, hidrometerolojik etüt, temiz enerji ve çevre çalışmalarının yapıldığı kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Meteoroloji Mühendisliği, bir akışkan olan havanın hareketlerini ve ısı değişimleri ile basınç farklılıklarını bir bütünsellik içinde inceler. Meteoroloji Mühendisliği’nde verilen eğitim, tarım ve ulaşımda gerekli hava öngörüşü (tahmini), hava kirliliği, güneş enerjisi, hidroloji, radar ve uydu meteorolojisi gibi konularla ilgilidir. Meteoroloji mühendisleri, bazı uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Bunlar; sinoptik meteoroloji, dinamik meteoroloji, fiziksel meteoroloji, endrüstri meteorolojidir.

  Her geçen gün meteoroloji mühendisinin çevre ve su kaynaklarını koruma ve geliştirmedeki önemli rolü de artmaktadır. Meteoroloji konu itibariyle fizik, matematik, istatistik, kimya vb. temel bilimleri esas alarak atmosferdeki hava hareketlerinin bilimsel incelemesini yapan geniş bir bilim dalıdır. Meteorolojik konular, bazen dinamik yönleri fizik, termodinamik, gaz kinetiği ve matematik ağırlıklı olarak teori; veri işlem, modelleme ve sayısal öngörü yönleri ile bilgisayar bilgisi; büyük alanlar üzerinde kısa vadeli hava öngörüleri yapmak üzere, atmosferde aynı zamanda yapılan basınç, sıcaklık, nem, rüzgar gibi meteorolojik gözlemlerin haritalar üzerinde bir motif gibi işlenip değerlendirilmesinde biraz da olası sanat becerisi gerektirir.

  Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nde, kar ve çığların meteorolojik analiz ve tahmini, yere dayalı ölçümlere göre yüzey ısı akılarının hesaplanması, meteoroloji verilerinin iç tahmin yöntem ve otomasyonunun geliştirilmesi, uydu ve uçuş meteorolojisi, güneş ve rüzgar enerjisi çalışmaları, ozon konsantrasyonlarının mezoskale analizi, hava kirliliğinin yüzeysel su kaynaklarına etkisi, hava kirliliğinin meteorolojik tahmini, güneş enerjisi potansiyelinin belirlenmesi, rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi, yapay olarak yağış arttırımı, göl su seviyesindeki değişimler ile iklim değişiklikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi, atmosfer olaylarının modellenmesi konularında araştırmalar ve incelemeler yapılır.

  Gelişen teknoloji ve gereksinmelere paralel olarak ülkemizde meteoroloji mühendislerine daha çok iş alanı açılmaktadır. Meteoroloji mühendislerinin özel sektörde iş bulma olanakları hemen hemen yoktur. Mereoroloji mühendisleri, Çevre Bakanlığı, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Elektrik İşleri, Etüt İdaresi, Türkiye Elektrik Kurumu’nda ve rasathanelerde çalışma olanağına sahiptirler. Devlet kuruluşlarında görev alan meteorologların kazançları Devlet Memurları Yasası’nca belirlenmiştir. Ancak teknik personeller için ayrılan yan ödenekten yararlanırlar. Ayrıca Köy Hizmetleri, belediyeler, hidroloji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi konularında özel kuruluşlarda araştırma mühendisi olarak ve özel televizyonlarda hava durumu uzmanı olarak çalışabilirler.

  Bölüm Adı: Meteoroloji Mühendisliği

  Öğretim Süresi: 4 yıl

  Okutulan Dersler: Bölümde, Jeodezi, Genel Meteoroloji, Malzeme, Mukavemet, Sayısal Analiz, Atmosfer Termodinamiği, Yer Fiziği, Genel Klimatoloji, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Hava Kirliliği Kimyası, Güneş ve Yer Radyosyonu, Fiziksel Meteoroloji, Sinoptik Meteoroloji, İstatiksel Meteoroloji, Hava Kirliliği Temel İlkeleri, Dinamik Meteoroloji, Hava Kirliliği Temel İlkeleri, Hava Kirliliği Modellemesi, Tarım ve Orman Meteorolojisi, Meteorolojide Veri İşlem, Mikrometeoroloji, Aeronatik Meteoroloji, Fiziksel Oseonografi, Dinamik Klimatoloji, Deniz Meteorolojisi, Uydu Meteorolojisi, Hava Kirliliği Meteorolojisi dersleri ile seçime bağlı olan Modern Hava Analizi, Fiziksel Klimatoloji, Hidrometri, Meteorolojik Brifing, Uygulamalı Meteoroloji Teknikleri.

  Aldığı Sayısal Puanı Türü ve Özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Meteroloji Mühendisliği

  Reklam  her gün televizyonlarda gördüğümüz hava durumlarının mimarları olan Meteroloji Mühendisliği mezunları çeşitli enerji ve çevre kurumlarında çalışabilmektedirler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi