Moleküler Biyoloji Ve Genetik

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Moleküler Biyoloji Ve Genetik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Moleküler Biyoloji Ve Genetik

  Reklam  Moleküler Biyoloji Ve Genetik

  Forum Alev
  MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK
  Artan dünya nüfusunun getirdiği çeşitli sorunlar ve henüz tedavisi olmayan hastalıklar geleceğimizi ciddi bir şekilde tehdit ederken, moleküler biyoloji ve genetik bilimindeki gelişmeler sayesinde 21. yüzyıla daha umutla bakabiliriz. Rekombinant DNA ve gen aktarması yöntemleri ile daha verimli ve dayanıklı hayvan ve bitki türleri geliştirilerek tarımda üretim artışı sağlanabilmekte, laboratuarlarda insan eliyle geliştirilen yeni mikroorganizma türleri ve çevre kirlenmesi engellenebilmektedir. Günümüzde insanlığı tehdit eden kanser ve AIDS gibi birçok hastalığın oluşum mekanizmaları moleküler düzeyde çözümlenmiş olup, sıra korunma ve tedavi yöntemlerinin bulunmasına gelmiştir. İnsanın doğumundan ölümüne kadar bütün yaşamını organize eden ve sayıları 100 bin civarında olduğu tahmin edilen genlerin tümünün tanınması yakın bir gelecekte tamamlarak, bilgisayar ağı ile dünyanın her tarafına aktarılabilecek. Bu bilgiler sayesinde hemen hemen her türlü hastalığın genetik ve hücresel mekanizmaları çözümlenecek, birçok kalıtımsal hastalık daha ortaya çıkmadan belirlenecek ve böylece riski yüksek kişilerin daha iyi korunması ve erken tedavileri mümkün olacaktır. Hatta, gen tedavisi ile bozuk olan genlerin bile onarılıp, hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması olası görülmektedir.

  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, canlı ile ilgili güncel ve temel konuları araştırmak, çeşitli biyolojik olayların molekül yapısı ve hücre işlevleri ile ilişkisini sürdürecek yetenek ve beceri sahibi bilim adamı yetiştirmek amacı taşır. Lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek uzmanlaşabilirler.

  Bölümün adı: Moleküler Biyoloji ve Genetik

  Öğretim Süresi: 4 yıl

  Okutulan Dersler: Fizik, Kimya ve matematik, çalışma alanıyla yakından ilgilidir. İlk yılda bu dersler verilir. Bilgisayarın önemi bu alanda çok fazla olduğundan yoğun bir bilgisayar öğretimi vardır. Meslek dersleri olarak da, mikrobiyoloji, genetik, biyoloji, moleküler biyoloji, biyokimya, hücre biyolojisi moleküler genetik, biyoteknoloji gibi dersler verilmektedir. Aynı zamanda bu derslerin bir kısmının laboratuar uygulamaları da vardır.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Moleküler Biyoloji Ve Genetik

  Reklam  dört yıllık lisans bölümü mezunuları veren Moleküler Biyoloji Ve Genetik çaresi mümkün olmayan yada zor hastalıkların tedavisi için eğitim veren daldır son yıllarda genetik biliminde oldukça önemli başarılar elde edilmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi