Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

  Reklam  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

  Forum Alev
  Amacı, Sivil Hava Taşımacılığının işletme ve yönetici alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Hava ulaştırma işletmecisi çalıştığı işletmede para, malzeme ve insan gücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların karlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar. Uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalışmaları için önlemler alır. Hava İşletmecileri hava limanlarının ve terminallerinin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup, yolcuların içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışır.

  Bir yıl süreli “ İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır. İngilizce yeterlik sınavını başaranlar doğrudan birinci sınıfa alınır.

  Kayıt için tam teşekküllü Devlet Hastanesinden bu mesleği uluslararası standartlarda yürütmeyi engelleyecek ruhsal ve bedensel engelleri olmadığını belgeleyen rapor alınması gerekir.

  Dört yıllık lisans öğretimi boyunca; havacılık tarihi, havacılık ingilizcesi, uçak bilgisi, işletme, fizik, sosyoloji, meteoroloji, tarih, temel uçak, hava seyrü sefer, yer seyrü sefer, uçuş harekatı, hava trafik kuralları , hava taşımacılığı, hava alanları, ilk yardım, maliyet muhasebesi, halkla ilişkiler, yer hizmetleri, acil durum ve güvenlik, tehlikeli maddeler, havacılık kuralları, ikram, rezervasyon gibi dersler okutulur.

  Bölüm mezunları THY, TÜSAŞ, EİBM, THK, ASELSAN, Hava – Kara – Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Havacılık Birliği, Sivil Hava Taşıma Şirketleri, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve özel kuruluşlarda çalışabilirler.
 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  --->: Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

  Reklam  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

  Sivil Havacılık Yüksekokuluna bağlı “ Hava Ulaştırma İşletmeciliği” nin amacı sivil hava taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Hava ulaştırma işletmecisi, çalıştığı işletmede para, malzeme ve insangücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar, çalışmaları denetler, uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalıştırılması için önlemler alır. Çalıştığı işletmeye bağlı olan veya olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar. Mezunlar Türk Hava Yolları ve Özel Hava Şirketlerine bağlı uçaklarda ve hava limanlarında çalışabilirler.

  Programın Amacı: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programının amacı, hava taşıt araçları ile yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili işlemleri yürütecek elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda matematik, davranış bilimleri, uçak bilgisi, hava trafik kontrolleri,aerodinamik ve performans, hareket ve hava seyrüseferi, işletme ve muhasebe alanında dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programına girmek isteyenlerin normal üstü bir genel yetenek yanında, ayrıntıyı algılama, insanları ikna edebilme ve onlarla iyi ilişkiler kurabilme gücü, dikkat ve sorumluluk gibi kişilik özelliklerine sahip olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programını bitirenler "Sivil Hava Ulaştırma İşletmecisi" ünvanı ile görev alırlar.Hava işletmecileri hava limanlarının ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup yolcuların güven içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışırlar.

  Çalışma Alanları: Sivil hava işletmecileri THY'de ve özel havacılık şirketlerinde iş bulabilirler.+ Yorum Gönder
sivil hava ulaştırma işletmeciliği maaşı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi