Şehir Ve Bölge Planlama

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Şehir Ve Bölge Planlama ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şehir Ve Bölge Planlama

  Reklam  Şehir Ve Bölge Planlama

  Forum Alev
  Öğretim süresi: 4 yıl

  Okutulan dersler: Sosyoloji, antropoloji, ekonomi, şehir planlamaya giriş, jeodezi, fotogrametri, çevre bilim, bilgisayar, şehir – köy ekonomisi, şehir doznelem, istatistik ve araştırma yöntemleri gibi dersler okutulmaktadır. Kuramsal derslerin yanı sıra stüdyo çalışmaları şeklinde uygulamalı derslerde yapılır.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.

  Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim, disiplinlerarası ilişkiyi gerektiren planlama çalışmalarının oluşturulması, program ve uygun koşulların tanımlanması, hedef ve amaçların belirlenmesi, alternatif politika ve planların sistematik olarak yaratılması, planların değerlendirilmesi gibi bir çok aşamayı içeren, insana yönelik bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Profesyonel bir çalışmanın gerektirdiği, coğrafi alanlarda politik, sosyal, ekonomik, fiziksels olguları detaylı olarak ele alan, profesyonel bir farklılaşmaya yönelik, “ Kent ve Bölge” , “ Toplum” ve “ Kent” gibi kavramlar içinde planlama çalışmaları yürütülmektedir.

  Bölümde planlama, bir taraftan “ işlevsel planlama” diğer taraftan “ çevresel planlama” kavramları içinde yapılandırılamaya çalışılmıştır. “ İşlevsel Planlama” ile bütünün içinde ve öncelik sırasıyla çözümlemeye yönelik bir anlayışın fiziksel planlamaya eşlik etmesi hedeflenmektedir. Çevreci planlama kavramı ile de gelişmeleri dikkate alan, yeni durumlar için bunlara uygun yaşam çevresi oluşturmaya yönelik, bir anlayış çerçevesinde plan elde edilmesi amaçlanmaktadır. Böyle bir anlayış, eğitim programının ülke koşullarını dikkate almasını, aynı zamanda koşulların sınırladığı bir çevrenin dışında Avrupa bütününde geçerli standartlara yaklaşmasını da gerektirmektedir. Dolayısıyla, eğitim modelinin uluslararası ve özellikle “ Avrupa Şehirciliği” ve eğitim standartları ile geçişlerin sağlanabileceği bir ele alışta eğitim programının yapılandırılmasına çalışılmaktadır.

  Şehir plancısı, şehirde konut, endüstri, ticaret, eğitim ve sağlık gibi gereksinimler için arazinin nasıl kullanılacağına binaların nerelere hangi yoğunlukta kurulacağına karar verir. Bu kararın uygulanma aşamasını da inceler. Sosyo – ekonomik gelişimine paralel olarak doğan gereksinimlerin giderilmesi için gerekli mekan düzenlemelerinin ve değişikliklerinin en ekonomik şekilde nasıl yapılacağını araştırır.

  Şehircilik ve Bölge Planlama Bölümü’ nde lisans eğitimi 4 yıl sürer. Mezunlara lisans diploması ile Şehir ve Bölge Planlamacısı unvanı verilir. Bu bölüm ülkemizde yeni gelişmekte olan bir bölümdür. Şehir ve Bölge Planlamacıları, Bayındırlık Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadırlar. Serbest olarak çalışan Şehir ve Bölge Planlamacıları ise İller Bankası tarafından açılan ihalelere girerek işlerini sürdürebilirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şehir Ve Bölge Planlama

  Reklam  Şehir Ve Bölge Planlama mezunları şehir ekonomisi ,şehrin kültürel yapısı ,çevre bilimi , yönetimsel araçlar ,bilgisayar ,matematik gibi konulara hakim olmalılarki gerekli planlamayı yapabilsinler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi