Tıbbı Biyolojik Bilimler

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tıbbı Biyolojik Bilimler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tıbbı Biyolojik Bilimler

  Reklam  Tıbbı Biyolojik Bilimler

  Forum Alev
  Tıbbı Biyolojik Bilimler Programı, modern tıbbın gereksinimleri doğrultusunda tedavi edici hekimin yeterince uğraşamadığı tıbbın genel konularında teorik ve uygulmalı eğitim yapmak amacıyla kurulmuştur.

  Tıbbı Biyolojik Bilimler bölümünde, insan sağlığını ilgilendiren tek hücreli ve çok hücreli canlıların biyolojilerinin incelenmesi, insan sağlığını ilgilendiren bitkilerin tanınması ve ilaç olarak kullanılması için hayvan deneyleri, hastalık ajanları ile bu ajanları taşıyan ve onlara kaynaklık eden canlıların araştırılması, çevre kirliliğinin insan sağlığına direkt etkilerinin araştırılması vb. konularında uygulamaya yatkın araştırmacı niteliğinde eleman yetiştirir.

  Tıbbı Biyolojik bilimler bölümünün ders programları öğrenciye biyoloji ve tıp bilimlerinin yanında klinik birliği sağlamak amacıyla enzimoloji, endokrinoloji, immünoloji, klinik genetik, enzomoloji, onkoloji gibi klinik bilim dallarında da geniş temel bilgiler kazandıracak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca tıp fakültelerinde yeterince gelişmemiş bulunan insan genetiğini ve teratoloji bilimlerinin, alt dallarına ayrılarak daha geniş bir şekilde öğretilmesi uygun görülmüştür. Nihayet bilimsel çalışmada çok gerekli laboratuar yöntemlerinin ve verilerin değerlendirilmesinde kullanılacak olan metodların öğretilmesi amacıyla da eğitime, uygulamalı matematik, biyoistatistik, bilgisayar sistemi, deney hayvanlarının ve bitkilerin tıpta kullanımı, elektrik – elektronik cihazların tıpta kullanımı gibi dersler , geniş uygulamaları ile birlikte eklenmiş bulunmaktadır. Tıbbı Biyolojik Bilimler Bilim Bölümü’nde fizik, kimya, biyokimya, anatomi, histoloji, embriyoloji, fizyoloji, biyofizik, farmakoloji, mikrobiyoloji ve parazitoloji, mikrobiyoloji ve parazitoloji gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenci dördüncü yılında belirli bir konuda mezuniyet tezi olarak bir araştırma yapmakla yükümlüdür.

  Bu bölüm mezunları tıp, eczacılık, kimya ve biyoloji bölümleri ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

  Bölüm mezunlarına lisans diploması ve “ Tıbbı Biyolog” unvanı verilir. Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümünden mezun olanlar tedavi edici hekimlik yapamazlar. Tıbbi biyologlar deneme, geliştirme ve kalite kontrol laboratuarlarında ve kliniklerde yönetici olarak; yükseköğretim kurumlarında da öğretim elemanı olarak çalışabilirler. İlaç ve gıda endüstrisi içinde yer alan deneme, geliştirme ve kalite kontrol laboratuarlarında giderek bu bölüm mezunlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.Arzu edenler, biyologların kabul edildikleri tıp dallarında ihtisas eğitimi yaparak uzmanlaşabilirler. Örneğin, mikrobiyoloji laboratuarı kurabilirler. Tıbbi biyolog, kanun ve tüzüklerde biyologlar için tanınan bütün haklara sahiptir
  .
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tıbbı Biyolojik Bilimler

  Reklam  fizik kimya biyoloji ve tıbbın ortaklaşa çalıldığı dalda bu bölümden mezun olanlar genellikle öğretim üyesi olarak eğitimlerine devam etmektedirler bölümün amacı tıbbi olarak insan sağlığını ilgilendiren bitkilerin incelenmesi esasına dayanır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi