Uzay Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Uzay Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Uzay Mühendisliği

  Reklam  Uzay Mühendisliği

  Forum Alev
  Öğretim süresi: 4 yıl


  Okutulan dersler: Bölümde, matematik, kimya, fizik, analitik geometri, lineer cebir, statik, teknik resim, dimanik , mukavemet, malzeme bilgisi, bilgisayar programlama, termodinamik, elektrik alan teorileri, hava- uzay yapıları, akışkanlar mekaniği, haberleşme sistemleri, aerodinamik, sayısal analiz, ısı geçişi, ekonomi, yapı tasarımı, uzay mühendisliği, bilgisayar uygulama, uzay bilimleri dersleri okutulmaktadır.

  Aldığı puan türü ve özellikleri ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bölümdür.:

  Uzay Mühendisliği, uzaydan, ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaçlayan bir mühendislik dalıdır.

  Uzay Mühendisleri, sivil ve askeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ve bunların yörüngeye oturtacak olan roketleri inşaa ederler. Uzay mühendislerinin işleri bununla da bitmez. Aynı zamanda inşa ettikleri bu aygıt ve sistemlerin, bunları yörüngeye oturtacak olan roketlerin görev ve yol planlarını hesaplamayı, bunları sürekli kontrol ederek görevlerini yerine getirmelerini sağlayan yine uzay mühendisleridir.

  Uzay Mühendisleri, uzay araçlarında yapılacak bilimsel ve teknoloji amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde, uyduların haberleşme amaçlarıyla kullanılmasında ve Dünya ile ilgili birçok sivil ve askeri hizmetin gerçekleştirilmesinde yararlı olurlar.

  Uzay Mühendisliği Bölümü İTÜ’de 1983 yılında, uzay mühendisi yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. Bölümde eğitimin teknolojik ihtiyaçlara rahat cevap verebilmesi için gelişmiş uzay sistem laboratuarı ve cad laboratuarı yer almaktadır.

  Uzay Mühendisliği Bölümü mezunları, Türksat Uydusu ile ilgili hizmet yerlerinde, bazı ileri teknoloji firmaları başta olmak üzere çeşitli sivil ve askeri kuruluşlarda çalışmaktadırlar. Aynı zamanda mezunların akademik uzay – hava araştırmaları yapma olanakları vardır.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Uzay Mühendisliği

  Reklam  uzay mühendisliği adı ile çok önemli bir eğitim dalı günümüzün ülke durumu düşünüldüğünde pek iş alanı olduğu söylenemesede bölüm sayısının az olması mezunlara seçici davranılması gerektiğini ortaya koyuyor geleceğin en değerli mesleğidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi