Yönetim Bilişim Sistemleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Yönetim Bilişim Sistemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yönetim Bilişim Sistemleri

  Reklam  Yönetim Bilişim Sistemleri

  Forum Alev
  Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de, bilginin güç olduğunu kavrayan kuruluşlar, bu yöndeki çalışmalarını daha sistematik bir hale getirmeye çalışmaktadır. Dünyadaki gelişmiş ekonomiler, endüstri temelli olmaktan ayrılıp, bilgi temelli ekonomilere dönüşmeye başlamıştır. ABD’de çalışanların % 55’i, bilgisi ile üretime katılmaktadır. Hizmet ve bilişim sektörleri büyük bir hızla gelişmektedir. Türkiye’deki gazetelerde iş ilanlarında MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) terimi teleffuz edilmektedir. İşletmeler, yakın disiplinlerde yetişmiş personeli, bu tür fonksiyonları üstlenecek şekilde yönlendirmeye başlamıştır.

  Bilişim sistemi, içinde bulunduğu kuruluşu destekleyen bir dizi düzenlenmiş prosedür ve teknik alt yapıdır. Bilişim uzmanı, ana hammaddesi bilgi olan ve yine bilgi üretimi sağlayan sistemleri tasarlar, kurar, uygular, bakım yapar geliştirir. Bilginin elde edilmesi, şekillendirilmesi,saklanması, işlenmesi, korunması, erişilmesi, paylaşılması, özetlenmesi, çıkarsamalar yapılması işleri ile uğraşır.

  Bilişim sistemleri, disiplinlerarası bir alandır ve yönetim bilimi, yöneylem araştırması, matematik, sosyoloji, psikoloji, politika gibi değişik alanlardaki çalışmaların oluşturulduğu bilgi birikimini kullanmaktadır. Öğrencilerin, ikinci ve üçüncü senenin sonunda, ilgili kuruluşlarda veya bölümlerde toplam 70 işgünü yaz stajı yapmaları gerekmektedir. Son sene verilen bitirme projesi ve diğer derslerle piyasaya ilişkisi oluşturulmakta, gerçek uygulamaların problemleri ile yüz yüze kalınmaktadır. Bu eğitim modeli sayesinde öğrenci, mezun olduğu zaman hem kendine güven duymakta, hemde çalışmaya uyum sağlama süreci hızlanmaktadır.

  Bölümde okutulan dersler: İlk iki sene, ağırlıklı olarak temel işletme ve temel bilgisayar dersleri verilmektedir. Bunlar; Yönetim ve Organizyon, Makro ve Mikro Ekonomi, Pazarlama, Muhasebe, Finans, Kişilerarası İletişim, İş Hukuku, Bilgi Sistemleri Teknolojisi, Veri Tabanları, İşletim Sistemleridir. Üçüncü sınıfta temel bilişim sistemleri, son sınıfta ise uygulamalı dersler ve seminerler yer almaktadır: Sistem Analiz ve Tasarımı, Sayısal Karar Verme Teknikleri, Bilgi İşlemde İnsan Faktörü, Bilgi İşlemde Ahlaki ve Hukuki Konular, Yazılım ve Donanım Değerlendirme, Sistem Geliştirme, Lojistik, Bilişim Sistemlerinin Yönetimi.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yönetim Bilişim Sistemleri

  Reklam  işletmelerde teknik olarak alt yapının iyi bilinmesi ve prosdür ,talimatlar ve kalite planlarının iyi etüt edilmesi ile işleyen bir sistemdir Yönetim Bilişim Sistemleri+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi