Fidan ve Fidecilik

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Fidan ve Fidecilik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Fidan ve Fidecilik

  Reklam  Fidan ve Fidecilik

  Forum Alev


  Fidan ve Fidecilik programının amacı, ziraat alanında fidan ve fide yetiştiriciliği, aşılama ve sulama gibi alanlarda uzman yetiştirmektir.

  Fidan ve Fidecilik Programının Amacı : Fidan ve fidecilik programının amacı sebze, meyve ve süs bitkilerinin fide ve fidanlarının yetiştirilmesinde çalışacak ana insan gücünü yetiştirmektir.

  Fidan ve Fidecilik Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Fidan ve fidecilik programında genel ekonomi, bilgisayar, bitki fizyolojisi, bitki morfolojisi tarımsal meteoroloji, fide ve fidancılıkta sulama sistemleri, süs bitkileri yetiştirme teknikleri gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

  Fidan ve Fidecilik için Gereken Nitelikler : Fidan ve fidecilik programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, bitki üretmekten ve açık havada çalışmaktan zevk alan, bedence sağlam, dayanıklı kimseler olmaları gerekir


  Fidan ve Fidecilik Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteleri :

  KOCAELİ ARSLANBEY MESLEK YÜKSEKOKULU
  ONSEKİZ MART LAPSEKİ MESLEK YÜKSEK OKULU
  ADNAN MENDERES SULTANHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU

  Fidan ve Fidecilik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Fidan ve fidecilik programını bitirenlere "Fidan ve Fidecilik Teknikeri" ünvanı verilir. Fidan ve fidecilik teknikeri çalıştığı kurumda ziraat mühendislerine yardımcı eleman olarak fide ve fidanların üretim planlarının hazırlanması, gübreleme, sulama, budama gibi işleri yürütür, genellikle açık havada çalışır.

  Fidan ve Fidecilik Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Fidan ve fidecilik teknikerleri devlete veya özel sektöre ait fidanlıklarda veya çiftliklerde çalışabildiği gibi az bir sermaye ile kendi işlerini de kurabilirler, yenilikleri izleyebilen ve kendini geliştirebilen bir tekniker her zaman iyi bir iş bulabilirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Fidan ve Fidecilik

  Reklam  meyve yada meyvesiz tüm ağaçların yada sebzelerin yetiştirilmesi bakımı aşılaması sulaması bakımı işlerinin yapılmasına denir Fidan ve Fidecilik işi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi