Dedektif

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Dedektif ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Dedektif

  Reklam  Dedektif

  Forum Alev
  Dedektif, işi suçları soruşturmak ve suçlu­ları yakalamak olan polis görevlisidir. Özel soruşturmalar yaptırmak için kiralanan de­dektifler de vardır. Öykülerde ve romanlarda rastladıklarımız genellikle bu türden özel dedektiflerdir.
  Çağdaş dedektiflik büyük bir beceri ve sabır gerektirir. Elle tutulur hiçbir ipucu bulunmadan aylarca çalışmak zorunda kalına­bilir. Günümüzde, gözle görülemeyen ipuçla­rını bulmakta bilimin yardımı büyüktür, ama dedektiflik hâlâ büyük ölçüde soru sormaya dayanır.
  Tipik sayılabilecek ciddi bir suç düşünelim: Bir cinayet.
  İngiltere'nin Londra kentinde, durumun­dan öldürülmüş olduğu anlaşılan bir erkek cesedi bulunur. Katili bulmakta kolaylık sağ­layacak herhangi bir kanıt ya da parmak izine rastlanmaz, yalnızca cesedin yanı başında kos­kocaman, partal ve kirli bir şapka durmakta­dır. Şapkanın astanndaki tozlar mikroskopla incelendiğinde bunun un olduğu anlaşılır. Bu un zaman içinde birikmiş olup, tazesi bayatı karışıktır. Bunun üzerine tüm fırınlarda, ün depolarında ve un kullanılan yerlerde, başı dikkat çekecek kadar büyük bir adam aran­maya başlanır. Günün birinde bir dedektif küçük bir fırında Harry Thompson adlı bir adamın birkaç hafta çalıştığını, cinayetten bir gün sonra da işten ayrıldığını saptar. Adamın adresi dışında hiçbir şey bilinmemektedir. Ne var ki, fırıncı bu adamın çok büyük bir başı olduğunu anımsar. Bulunan adrese gidildiğin­de pansiyoncu kadın adamın İskoçya'da ma­navlık yapan evlenmemiş kız kardeşinden söz eder.
  Londra'daki soruşturmalar durdurulma­dan İskoçya'da da araştırma başlatılır. Eskiden pazar yerinde tezgâhı bulunan Johnstone adlı evlenmemiş bir kadının izi sürülerek yöre­deki bir köye kadar ulaşılır. Kadın George Johnstone adında, fırıncılık yapan bir er­kek kardeşi olduğunu ama birkaç yıldır gö­rüşmediklerini söyler! Ayrıca, kardeşinin ba­şının çok büyük olduğunu doğrular ve üç yıl önce çekilmiş küçük bir fotoğrafını verir. Fotoğraf büyütülerek her yere dağıtılır ve Harry Thompson adıyla bilinen George John-stone'un soruşturma için arandığı bildirilir. Adamın 35 yaşında bir fırıncı olduğu da belirtilir. Kısa süre sonra fırıncı Yorkshire'de bulunarak tutuklanır.
  Böylece cinayet bütün ülkede birçok de­dektifin sürdürdüğü ekip çalışmasıyla çözüm­lenir.


  Roman ve Öykülerde Dedektifler
  19. yüzyılda polis örgütünün güçlenmesi de­dektif öykülerinin yaygınlaşmasına yol açtı. Bu türden önemli sayılabilecek ilk dedektif, Edgar Allan Poe'nun Morg Sokağı Cinayeti (Murders in the Rue Morg; 1841) romanında yarattığı Auguste Dupin'dir. Yüzyılın sonla­rında ilk İngiliz dedektif romanı olan Wilkie Collins'in Aytaşı'nda (Moonstone; 1868) ses­siz ama cana yakın dedektif, Çavuş Cuff ortaya çıktı. Daha sonra görülen birkaç küçük dedektifin ardından, 19. yüzyılın son yılların­da Arthur Conan Doyle'un yarattığı Sherlock Holmes görülmemiş bir ilgi uyandırdı ve o günden bu yana yazılan gizemli dedektif öykülerinde pek çok benzerine rastlandı.
  Conan Doyle geleneğinde dedektif özel bir soruşturmacıdır. Alışılmışın dışında alışkan­lıkları vardır. Cinayetleri rastlantıların yardı­mıyla değil, belli bir yöntemle çözümler. Sherlock Holmes çıkarsama yöntemini kulla­nır. Ona göre, "Olanaksız olanı dışladığınız­da, geriye kalan ne kadar beklenmedik olursa olsun gerçektir". Agatha Christie'nin kel, yu­murta kafalı, pos bıyıklı, ufak tefek Belçika­lı Hercule Poirot'su ile bir İngiliz köyünde ya­şayan evde kalmış Bayan Marple'ı, Dorothy L. Sayers'in Lord Peter VVimsey'i çağdaş dedektif romanlarının ünlü kahramanları ara­sındadır. G. K. Chesterton'un kısa dedektif öykülerinde yarattığı ufak tefek Peder Brown parlak düşünceleriyle Sherlock Holmes ile boy ölçüşecek ustalıkta bir dedektiftir. Ama­tör dedektiflerin yöntemleri genellikle polis­lerce kullanılanlardan çok farklıdır.
  ABD'de hemen hemen her konuda uzman­laşmış Philo Vance, Sherlock Holmes'e en çok benzeyen dedektiftir. Adı önemli profes­yonel dedektifler arasında sayılabilecek olan Müfettiş Maigret'nin serüvenleri ise, Belçikalı yazar Georges Simenon'un imgeleminin ürü­nüdür.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dedektif

  Reklam  her hangi bir gizli konu kişisel bilgi yada yaşam hakkında bilgi toplayan bunu para karşılığı yapan eskiden polislik yapmış yada özel olarak ilgisi bulunan belli kurumlardan bilgi alışverişinde bulunabilen kişilere verilen addır+ Yorum Gönder
dedektif
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi