Forklift Operatörü

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Forklift Operatörü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Forklift Operatörü

  Reklam  Forklift Operatörü

  Forum Alev
  TANIM

  Forklift operatörü, işletmelerde forklift adındaki iş makinesini kullanarak taşınacak mal veya eşyayı emniyetli bir şekilde indirme, bindirme ve istifleme işini yürüten kişidir.

  GÖREVLER

  Forklift operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda; İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır,İş talimatını inceler, Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar. Forklift’i çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar, (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini vb.) Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar. Forklift’in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Forklift’i çalıştırma anahtarı, Baret, Çelik örgülü eldiven, Çelik korumalı elektrik izolasyonlu postal ve gocuk, Gaz ve bezli maske, Anahtar takımı, Çekiç, Levye, Pense, Tornavida, Kriko Yangın söndürme cihazı İlkyardım çantası vb Antifriz, çeşitli yağlar(motor, hidrolik, gres vb.), buji, filtreler, hortum vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Forklift operatörü olmak isteyenlerin:Göz, el ve ayakları sağlam ve bunları eşgüdümle kullanabilen, Mekanik yeteneği gelişmiş, Tedbirli, dikkatli, Kurallara uyan, Sorumluluk sahibi kişiler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Forklift operatörleri çalışmış olduğu işyerine göre açık veya kapalı alanlarda çalışabilirler. Soğuk ortamlarda da çalışmaları gerekebilir. Açık alanda çalıştığında tozlu ortam olabilir. Çalışma saatleri genelde düzenli olmakla beraber vardiyalı çalışma söz konusu olabilir. Çalışırken işverenle, meslektaşlarıyla ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Forklift operatörleri yüklemeboşaltma işleri yapılan özel ve kamu işyerlerinde çalışabilirler. Ayrıca bağımsız da çalışabilirler.Forklift kullanım alanlarının hızla genişlemesi, çeşitlenmesi mesleğe giderek önem kazandırmaktadır. Bu nedenle bu meslekte nitelikle elemanlara olan talebin giderek arttığı gözlenmektedir.Bu meslekte edinilen bilgi ve beceriler silindir, finişer, greyder, mobil vinç ve ekskavatör gibi diğer iş makinelerinin operatörlüğünde de iş bulma olanağı sağlayabilir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Genelde İşletmeler kendi elemanlarını yetiştirmek için, Karayolları Bölge Müdürlüklerine, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Makine Mühendisleri Odalarından herhangi birine başvurarak Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği yaparak, bünyelerinde çalışan elemanlardan iş makinesi kullananlara sertifika verilmesi için kurs açılması talebinde bulunurlar. Gerekli izinler alındıktan sonra kurs açılır. Kurs sonucu yapılacak sınavda başarılı olanlara iş makineleri kullanım(Operatörlük) sertifikası verilir.Ayrıca özel sürücü kursları da gerekli izinleri (Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin ilgili madde hükümlerine ve 4 üncü madde de belirtilen esaslara göre Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğünden kurum açma ve Öğretime başlama izni) aldıktan sonra açacakları kurslar bitiminde Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yapılacak sınav sonucu başarılı olanlara iş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  18 yaşını doldurmuş olmak, En az ilkokul mezunu olmak, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun değişik 41c maddesine uygun olarak alınmış sağlık kurulu raporu bulunmak Kanunun 41. maddesinin (e) bendinde sayılan suçlardan hüküm giymemiş olmak.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Forklift operatörlüğünün kurs süresi en az 60 saattir. İş makinesinin özelliğine göre 612 saat daha eklenebilir.Görülen dersler:a Forklift aracının tanımı, motor güç aktarma organları, hidrolik,pnömatik... gibi sistemlerin öğretilmesi; 12 saat ( 2 gün )b Forklift aracının her türlü ataşman ve ekipmanın tanıtılması, yerinde ve doğru şekilde kullanılmasının öğretilmesi, 10 saat ( 2 gün )c Forkliftin iş yerinde, arazide ve kara yolunda emniyetli, ekonomik ve verimli şekilde tekniğine uygun kullanılması ve aracın ayarları ile ilgili bilgi ve becerinin kazandırılması; 12 saat ( 2 gün )ç Forkliftin günlük, haftalık, aylık,ve 6 aylık bakımının öğretilmesi; 6 saat ( 1 gün )d Forkliftin arıza belirtilerinin öğretilmesi, sürücü tarafından giderilebilecek küçük onarımların anlatılması; 10 saat ( 2 gün )eForkliftin özelliğine göre makine enerji tasarrufu ve çevre ilişkisinin anlatılması; 6 saat ( 1 gün )fİş makinesi taşıma kurallarıyla ilgili Karayollarından alınan “ özel yük taşıma izin belgesi” hakkında genel bilgi; 2 saatg Her türlü inşaat çalışmaları sırasında yapılacak trafik işaretlemeleri hakkında genel bilgiler; 2 saat olmak üzere en az 60 saat kurs görmeleri gerekir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Forklift operatörlüğü mesleğinde ilerleme söz konusu değildir. Ancak forklift operatörleri çalışmış oldukları kurumlarda hizmet içi eğitimlere katılarak kendilerini geliştirebilirler. Çalışmış oldukları yerlerde idari sorumluluklar alabilirler.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Forklift operatörleri çalışılan işyeri, sektör ve deneyime göre değişiklik göstermekle birlikte, ilk işe girişte asgari ücret alan forklift operatörlerinin ücretleri asgari ücretin 2 katına kadar yükselebilmektedir.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Forklift Operatörü

  Reklam  firmalarda yada imalat ve depo firmalarında yükü forlift aracı ile kaldırıp başka bir araca koyan kişidir ayrıca bunun için özel bir ehliyet gereklidir normal şöförler bu araçları kullanamazlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi