Kariyer için uluslararası kuruluşlarda staj yapın.

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kariyer için uluslararası kuruluşlarda staj yapın. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kariyer için uluslararası kuruluşlarda staj yapın.

  Reklam  Kariyer için uluslararası kuruluşlarda staj yapın.

  Forum Alev
  Kariyer için uluslararası kuruluşlarda staj yapın.

  Üniversite sınavlarına girmiş ve tercihlerini yapmak için gün sayanlara yardımcı olabilir umuduyla Avrupa Birliği (AB) uzmanlarından Tulû Gümüştekin’den geleceğin meslekleri konusunda bazı öneriler almaya çalıştım. Brüksel, İstanbul ve Washington’da ofisleri olan CPS (Corporate & Public Strategy) adlı danışmanlık şirketinin kurucusu ve genel müdürü olan Tulû Gümüştekin’in kendi kariyer öyküsü, aslında iyi bir örnek.
  Tulû Gümüştekin, henüz AB üyesi olmadığı için Avrupa’da "moda" olan mesleklerin bugün için doğrudan Türk gençlerini etkilemeyeceğini, ancak uzun vadede yapılacak tercihlerin aynı paralelde olmasının faydalı olacağını söylüyor.

  Türkiye’nin AB’ye girme olasılığını da gözönünde bulundurarak, Avrupa’da yükselen mesleklerin hangileri olduğunu bilmek isteyenlere verilebilecek önerileri şöyle sıralıyor: Çevre, endüstri, gıda mühendisliği, genetik bilimi, bilişim teknolojisi, uluslararası ilişkiler, hukuk, çeviri bilimi, ulaştırma-lojistik, kalite uzmanlığı.

  Ayrıca kültür ve sanatın Avrupa’da giderek önem kazandığını, kendi kültürünü ve sanatını iyi bilen ve anlatabilecek insanlara ihtiyaç olacağını önemle vurguluyor.

  Üniversitede bitirilen bölüm ne olursa olsun, mutlaka yabancı dil bilinmesi gerekiyor. Hatta son yıllarda sadece İngilizce bilmek de yetmiyor. Özellikle uluslararası şirketlerde çalışıp kariyer yapmak isteyenler mutlaka ikinci bir dil bilmeli. İngilizce’nin yanı sıra Fransızca, İspanyolca, Almanca veya Portekizce bilmek, çalışılan şirketin faaliyet gösterdiği bölgeye göre değişerek önem kazanıyor.
  AB İLE İLGİLİ KONULARDA NASIL DANIŞMAN OLDU

  Tulû Gümüştekin, yurtdışında kariyer yapmayı düşünenlere mutlaka bir uluslararası kuruluş veya şirkette staj yapmalarını öneriyor. Stajı asla küçümsememek gerektiğini vurgulayan Gümüştekin "isterse fotokopi çekmek veya boŞ bardakları toplamak olsun. Orada edinilecek deneyim ve kurulacak ilişkiler çok önemli" diyor.

  Aslında üniversitede alınacak eğitimden sonra çizilecek mesleki yol, kişinin kendi yetenekleri, zekası ve girişkenliğiyle yönlendirilebilir. Bunun çarpıcı bir örneği Tulû Hanım’ın kendisi. Bu başarı hikayesinden herkese çıkarabileceği epey ders var bence.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1991’de AB Hukuku konusunda staj yapmak üzere AB Komisyonu’na kabul ediliyor. Staj sonrası yaşamına öyle isabetli kararlarla yön veriyor ki, bugün çok önemli projelerde imzası bulunuyor.

  Gümüştekin hikayesini şöyle anlatıyor:

  "AB Komisyonu’ndaki stajımdan sonra iki ayrı ABD’li hukuk firmasında AB hukuku ve rekabet hukuku alanlarında uzman avukat olarak çalıştım. 1999’da Türkiye için kritik öneme sahip Helsinki Zirvesi sırasında bir boşluğu fark ettim. Türk şirketleri ABD’li ve Avrupalı hukuk firmalarından danışmanlık hizmeti alıyordu. Oysa bir ABD’li mutlaka bir ABD’li Şirketi tercih eder. Bir Alman Şirketi hiç bir zaman gidip bir Fransız Şirketi için çalışmaz. Türk şirketlerinin sorununu, dilini, kültürünü anlayacak ve danışmanlık verecek bir şirkete ihtiyaç olduğunu fark ettim ve 2000 yılında Brüksel’de CPS’i kurdum." Türkiye'ye yatırım yapan yabancı şirketlere danışmanlık yapıyor
  Tulû Gümüştekin kendisinin kurduğu CPS (Corporate & Public Strategy) adlı danışmanlık şirketinin Genel Müdürü. Brüksel, İstanbul ve Washinton'da ofisleri var. CPS, AB ülkelerinde yatırım yapmak isteyen büyük Türk şirketlerine, sektörel gruplar veya baskı gruplarına ve Türkiye'ye yatırım yapan yabancı şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor. Türkiye için AB'de lobicilik faaliyeti yapıyor. Türkiye'yle müzakerelere başlanması yönünde karar verildiği 17 Aralık'ta gönüllü olarak lobicilik yaptıklarını anlatıyor. .
  HUKUK EĞİTİMİMDE HİÇBİR EKSİK YOKTU

  İstanbul Üniversitesi mezunu avukat Tulû Gümüştekin Türkiye’de verilen eğitimle ilgili iddialı konuşuyor: "ABD’li hukuk bürosunda çalışırken işim gereği Harvard’lı, Stanford’lu avukatlarla mesaim oldu. Hukuk eğitimimle ilgili hiç bir zaman sorun yaşamadım, bir eksik görmedim. Türkiye’deki eğitimin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Beni iyi yetiştirdiler."

  İşi gereği farklı ülkelerden insanlarla çalıştığını söyleyen Gümüştekin, aradaki eğitim farkını bu nedenle rahatlıkla görebildiğini belirtiyor. "Türkiye’de gençlere sunulan fırsatlar sınırlı. Yoksa eğitim iyi" diyor.

  Türkiye’de gençlerin yaşadığı en önemli sorunun eğitimini aldıkları alanlardan farklı işlerde çalışmalarını gösteriyor. Örneğin mühendislik eğitimi alan birisinin bankacılık yapması, kişiyi başarısız ve mutsuz edebiliyor. Gümüştekin’e göre, eğitimini aldığı işi yapmayanlar öncelikle bir kaç yıllarını yeni yaptıkları işi öğrenerek ve keşfederek geçiriyor, dolayısıyla uzmanlaşmaları ve başarılı olma şansları zorlaşıyor.

  Türkiye’de eğitimin kötü olmadığını, ancak işverenlere de mesleki eğitim konusunda önemli görevler düştüğünü söylüyor. İşyerlerinde düzenli eğitimin başarıda büyük katkısı var. "Sağlıklı çalışma ortamı yaratılmazsa, çalışanlar işe gelmek için 2 saatini yollarda geçiriyorsa ve üstüne üstlük gerekli eğitimi de alamıyorsa, çalışanların işini sevmesi mümkün değil" diyor.

  Genel Müdürü olduğu CPS’de gençlerle sürekli iletişim içinde olduğunu, meslekte daha eski olanların tecrübelerinden yararlanmaları ve görüşlerini söylemeleri için teşvik ettiğini belirtiyor. "Ben de yanlış yapıyor olabilirim. Söylesinler, tartışalım" diyor.

  İşin özü: Nerede hangi eğitimin alındığından çok, alınan eğitimle neler yapıldığı, nasıl değerlendirildiği önemli. İşini seven, hayatta karşısına çıkan fırsatları iyi değerlendiren, çalışkan insanların ne okumuş olursa olsunlar, başarı şansları yüksek.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kariyer için uluslararası kuruluşlarda staj yapın.

  Reklam  kariyer için okul yetmiyor artık günümüz toplumunda uluslararası firmada staj yapmak eğitim almak kurs görmek gerekiyor fakat bunun için bir yabancı dil ihtiyaç hasıl oluyor o sebeple oku çağında yabancı dile önem verilmeli+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi