İş İlanı Jargonu

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden İş İlanı Jargonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  İş İlanı Jargonu

  Reklam  İş İlanı Jargonu

  Forum Alev
  İş İlanı Jargonu


  İş dünyasının sözlüğü var. Çift anlam taşıyan sözcüklerden değil ama “spesifik” anlam taşıyan sözcüklerden oluşuyor. Jargon her mesleğin kendine ait terimleridir. Bir nevi meslektaşlar arasındaki şifredir!

  Araştırmacı: İşi kendi çabalarınızla öğrenip geliştirmelisiniz.

  Esnek çalışma saatlerinde veya yoğun iş temposunda çalışabilecek: Vardiyalı, akşam veya haftasonu da çalışmanız gerekebilir.

  Kariyer imkanları sunan şirket: İlanda bu ifadenin yer alması, ücretin düşük olabileceğini, ancak işi öğrenmek açısından yararlı olabileceğine işaret eder.

  Prezentabl: Müşteriyle yüzyüze iletişim kurulacağı için kilo probleminiz olmamalı; iş hayatının gereklerine uygun giyinmeli, makyajınız abartılı olmamalı, güleryüzlü olmalısınız.

  Problem çözmede yetenekli: Ağırlıklı olarak müşterilerin sorunlarıyla uğraşmaya hazırlıklı olun.
  Seyahat engeli olmayan: Ofis dışında da çalışmanız istenecektir. Uzun yola alışık ve hafta sonlarınızı da iş seyahatinde geçirmeye hazırlıklı olmalısınız.

  Şirket bilgileri gizlidir: Bazı ilanlarda şirket ismi verilmez. Sadece pozisyon belirtilir. Bu tür ilanlar, adayların şirkete telefon edip iş koşulları hakkında soru sormalarını önlemek için isimsiz verilir.

  Tercihen: Bu kelime, aranan birçok niteliğin önüne eklenir. “Tercihen 4 yıllık üniversite mezunu”, “Tercihen askerlik görevini tamamlamış”, “tercihen ikinci bir dili bilen” .... Bunun anlamı, aynı özelliklere sahip iki adaydan biri ikinci bir dil biliyorsa, onun işe alınacağıdır. Ama bir aday, iş için asıl istenen özelliğe sahipse, diğer adayların ikinci bir dil bilmesinin pek bir önemi olmaz.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: İş İlanı Jargonu

  Reklam  İş İlanı Jargonu un da bahsedilen özel kelimeler aslında fix diye tabir edebileceğimiz cümle lerdir prazenteble , analitik düşünebilen , tecihen , + olarak yol yemek ssk gibi pek bir şey ifade etmeyen cümleler+ Yorum Gönder
iş ilanlarında tercihen ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi