Sistem Mühendisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Sistem Mühendisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Sistem Mühendisi

  Reklam  Sistem Mühendisi

  Forum Alev
  SİSTEM MÜHENDİSİ


  TANIM

  Teknik, ekonomik, biyolojik, endüstriyel ve politik sistemleri birleştirerek analiz eden, iş dünyasının bütün sektörlerinde oluşan ve oluşturulacak sistemlerin tasarımını, üretimini ve geliştirilmesini maliyet unsurunu da göz önünde bulundurarak gerçekleştiren kişidir.

  GÖREVLER

  - Tasarlanacak olan sistemin amaçlarını belirler, - Belirlenen amaçlara göre, oluşturulacak sistemin elemanlarını belirler, - Sistemin, firmanın faaliyet planlarına uygunluğunu inceler, - Sistemin maliyet hesaplamalarını yapar, - İletişim sistemi, karar destek sistemi haberleşme sistemi, üretim sistemi, yönetim sistemi gibi sistemlerin alt sistemlerle, firma çevresiyle ve birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder, - Sistemlerin geliştirilmesi çalışmalarında bulunur, - Ayrıca zaman zaman firma projelerinin yürütülmesini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Çeşitli büro malzemeleri, - Bilgisayar, - Çeşitli ölçüm aletleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Sistem mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, - Üst düzeyde analiz yeteneğine sahip, - Analitik düşünme yeteneği güçlü olan, - Şekil-uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, - Kendisini sürekli yenileme gereği duyan, - Araştırmayı seven kimseler olması gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Sistem mühendisleri genellikle büro ortamında oturarak, bazen de fabrikada üretimin yapıldığı yerde ayakta çalışırlar. Kişi çalışırken yöneticilerle, meslektaşlarıyla ve firmadaki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi Yeditepe Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesinin “Sistem Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “Sayısal (SAY)” puan ile öğrenci almaktadır.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bu programın eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler Yabancı Dil, Genel Kimya, Fizik, Matematik, Bilgisayar Programlama, Mühendislik Ekonomisi, İstatistik, Maliyet Ekonomisi, Materyal, Termodinamik, Elektrik Mühendisliği, Lineer Cebir, Maliyet Mühendisliği, Analiz, Elektrik ve Sistem Mühendisliği, Sistem Dizaynı, Yöneylem Araştırmalar, Proje Yönetimi, Kontrol ve Kalite Yönetimi gibi dersler alırlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Sistem mühendisleri, endüstriyel kurumlar, finans, çevre, sağlık kurumları, ulaştırma ve iletişim işletmeleri gibi çok farklı alanlarda iş bulma olanağına sahiptir. Bu kişiler kamu veya özel kurum ve kuruluşların satış yönetimi, proje yönetimi, üretim ve planlama bölümlerinde görev yapabilirler. Ülkemizde sistem mühendisliği çok yeni bir alan olup yeterince tanınmamaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME

  Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.

  Sistem mühendisleri çalıştıkları işyerlerinde proje yardımcısı, proje yöneticisi ve departman müdürü gibi unvanlarla göreve başlarlar ve çalıştıkları firmanın en üst kademelerine kadar yükselebilirler.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Sistem Mühendisi

  Reklam  bütün mühendislik dalları ayrı bilimsel veriler içerir sistem mühendisliği ise tüm dallara farklı şekillerde uygulanabilecek mühendislik bilimini adıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi