Orman Mühendisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Orman Mühendisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Orman Mühendisi

  Reklam  Orman Mühendisi

  Forum Alev
  ORMAN MÜHENDİSİ


  TANIM

  Orman alanlarının saptanması, ağaçlandırılması, korunması, işletilmesi ve geliştirilmesi gibi konularda hizmet yürüten kişidir.

  GÖREVLER

  - Orman alanlarını saptar, haritasını yapar, - Yeşil alan olarak ayrılan yerleri milli park, doğa koruma alanları vb. yapmak için arazi ölçümü yapar, plan hazırlar, - Toprağın cinsi ve yerin coğrafi özelliğine göre dikilecek fidan cinsini, miktarını ve fidan dağılımını saptar, - Orman alanlarına uygun ağaç türlerini seçer, - Fidanların tekniğe uygun olarak dikilmesine nezaret eder, - Ağaç hastalıklarına ve orman yangınlarına karşı önlem alır, - Ormanın gerekli bakım işlemlerini yaptırır, - Orman yaban hayvanlarını korur ve üremesi için gerekli planları yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Çeşitli ölçü aletleri, - Dürbün, - Çeşitli çizim aletleri (rapido, şablon, aydınger kağıdı vb.)

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Orman mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde fen bilgisi yeteneğine, - Plan yapma ve uygulama gücüne sahip, - Biyolojiye ilgili, - Açık havada çalışmaktan hoşlanan, - Tenha yerlerde çalışmaktan sıkılmayan kişiler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Orman mühendisleri proje dışındaki görevlerini genellikle açık havada yürütürler. Bunun için orman alanlarında oturmak zorunluluğu olabilir. Orman mühendisleri çalışmaları sırasında orman koruma memurları ve teknisyenleriyle etkileşim halinde iseler de birinci derecede orman ağaçları ve hayvanlarla ilgilidirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Orman mühendislerinin yoğun olarak görev aldıkları alan kamu sektörü olup, çoğunlukla Orman Bakanlığının, Milli Parklar, Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ve Orman Köylerini Kalkındırma Genel Müdürlüğünde çalışırlar. Karayolları Genel Müdürlüğü, Çevre Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde çevre düzenleme, baraj havzalarının düzenlenmesi işlerinde ve belediyelerde park ve bahçeler müdürlüğünde görev alabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen çeşitli üniversitelere bağlı orman fakültelerinin “Orman Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Meslek eğitimine başlayabilmek için ÖSS Sınavında yeterli“Sayısal (SAY)” puanı almak gereklidir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

  Eğitim süresince; Orman Zoolojisi, Meteoroloji ve Klimatoloji, Orman Botaniği, Orman Ağaçlarının Hayatı, Mühendislik Mekaniği, Ekonomi, Yaban Hayvanları Bilgisi, Orman Ekolojisi, Topoğrafya, Ağaç Teknolojisi, Orman Ürünleri Kimyası, Orman Koruma, Orman Ürünlerinden Faydalanma, Ormancılık İşletmesi, Sel Kontrolü, Toprak Koruma ve Orman Tali Ürünleri gibi dersler verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Orman mühendisleri üniversitede öğretim elemanı olarak görev yapıyorlarsa akademik yönden yükselebilirler. Orman Genel Müdürlüğünde görev yapanlar ise bölüm şefliği, şube müdürlüğü, bölge müdürlüğü gibi kadrolara yükselme olanağına sahiptirler.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Orman Mühendisi

  Reklam  tabiatın korunması için en güzel mesleklerden birisidir orman mühendisliği ormanı korumak bilinçli olarak değerlendirmek ve çevrenin ormana olan zaralarını değerlendiren mühendislik dalı diye tanımlanabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi