Deja Vu - Psikiyatrik Sözlük

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Deja Vu - Psikiyatrik Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Deja Vu - Psikiyatrik Sözlük

  Reklam  Deja Vu - Psikiyatrik Sözlük

  Forum Alev
  Deja Vu

  Paramnezi veya hafıza sapıklıkları çeşitlerinden biri; bir yanlış hatırlama duygusudur. Olagelecek olaylarla ilgili bir önsezi ve bunun yanısıra bu olayların daha önce olduğu konusunda tuhaf bir duygudur. Bu duygu, daha önce gerçekten yaşanılan bir duruma yeniden girmenin yarattığı anılara benzemez. Bu duygu daha zorlayıcı bir nitelik taşır; hafif bir anksiete duyulur, çünkü kesinlikle yeni meydana gelen durumların öylesine güçlü bir hatırlama duygusu uyandırması endişe vericidir.

  Bu ve diğer paramneziler, majör konvülsiyona yol açabilen bir psikomotor nöbet «aura»sı gibidirler. Ama bu duygu, nöbetin tek belirtisi olabilir. Depersonalizasyonla birlikte fobik anksieteden mustarip hastalarda da, lobus temporalis fonksiyon bozukluğundan şikâyetçi hastalarda olduğu gibi, «deja vu» duygusu şikâyeti olabilir. Ayırıcı teşhis, daha ziyade EEG bulgularına, diğer nöbet fenomenlerinin ve epileptik bir bozukluk için muhtemel bir etyolojik faktörün olmamasına dayanır. Şizofrenik (bkz.) Hastalar, zaman niteliği ve kendi önsezileriyle ilgili delüzyonlar ifade edebilirler. Bu duyguların niteliği oldukça farklıdır ve ikna yoluyla vazgeçirilemeyip inatçı bir biçimde sürdürülür.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Deja Vu - Psikiyatrik Sözlük

  Reklam  deja vu daha önce bir olayı görmüş hatırlamış gibi görme haline deniliyor fakat her şey dejavu değildir bir olayı hatırmalayıp unutabilirsiniz yani anılarınızı hatırlayabilirsiniz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi