Kimya Ve İşleme

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kimya Ve İşleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Kimya Ve İşleme

  Reklam  Kimya Ve İşleme

  Forum Alev
  Kimya, yaşamın her yönüyle ilgili bir alandır. Yediğimiz ve içtiğimiz tüm gıda maddeleri, kullandığımız temizlik malzemeleri kimya laboratuvarlarındaki bir dizi işlemden geçerek bize ulaşır. Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, toprağın veriminin arttırılmasını sağlayan gübreler, taşıtların yakıtları gibi birçok maddenin üretiminde kimyasal işlemler uygulanır. Kimya alanı sağlık, gıda gibi sektörlerin yanı sıra endüstriyel üretim yapılan hemen her sektörle yakından ilişkilidir. Rafineri, petrokimya, lastik, çimento, boya, deterjan, kozmetik, tekstil gibi alanların tümünde kimya ve işlemeyle ilgili birimler bulunur.

  Kimya alanı seramik, cam, otomotiv, metal, madencilik, enerji, tarım sektörlerinde geniş yer tutar. Endüstriyel işletmelerin neredeyse tamamında üretim ve kalite kontrol bölümlerinde laboratuvar bulunur. Bu laboratuvarlarda ham madde analizleri, ürün numune kontrolleri ve üretim süreçlerine ilişkin çeşitli araştırmalar yapılır. Kimya endüstrisi, laboratuvar ölçeğinde üretilen kimyasalların, ekonomik biçimde tüketime sunulması için çalışır. Bu amaç doğrultusunda, gerekli teknolojilerin oluşturulmasını kapsayan kimya alanı ülkelerin kalkınmasında önemli bir role sahiptir.

  Ülkemizde kimya alanıyla ilgili konularda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Tüm sektörlerde olduğu gibi kimya endüstrisinde kullanılan teknoloji ilerlemiş ve araştırma-geliştirme çalışmaları artmıştır. Dolayısıyla kimya alanıyla ilişkili sektörlerde sürekli yeni ürünler ortaya çıkar ve bunların üretimi için teknolojik yöntemler geliştirilir. Bu nedenle kimya diğer sektörlerin öncüsü konumundadır. Kimya endüstrisi gelişmemiş olan bir ülkenin başka alanlarda ilerlemesi pek mümkün değildir.

  Kimya laboratuvarları, hizmet verdiği sektöre göre farklılık gösterebilir. Petrokimya laboratuvarlarında yapılan işlemler ve bunlarda kullanılan cihazlar elbette boya sektörüyle aynı değildir. Benzer şekilde, klinik laboratuvarlarında çalışan kimya teknisyenleriyle lastik teknisyenlerinin çalışma ortamları farklıdır.

  Kimya alanında teknolojik alt yapı kadar insan unsuru da önemlidir. Bu alanda çalışacak meslek elemanlarının uluslararası standartlarda eğitim almış, bilgi birikimine sahip kişiler olması gerekir. Bu alanda mühendis, tekniker ve teknisyen pozisyonlarında çalışan farklı meslekler vardır. Dolayısıyla üniversite mezunu kişiler kadar yardımcı olarak çalışan elemanlara da ihtiyaç duyulur. Kimya alanında görev yapan teknisyenler, üretim müdürleri, mühendisler, laborantlar ve teknikerlerin tümü iş birliği halinde çalışır.

  Ülkemizde kimya alanına yönelik çeşitli üniversitelerde lisans ve ön lisans düzeyinde eğitim verilir. Ayrıca; sektöre nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla meslek liselerinde kimya ve işleme bölümleri meslekî eğitim verir.

  Bu alan fen bilimleri ve özellikle kimya derslerinde başarılı, araştırma inceleme yapmayı seven öğrenciler için uygun meslekleri içerir. Detaylara önem veren, dikkatli, düzenli kişiler kimya ve işleme alanında başarılı olabilir.

  Ülkemizde ve dünyada, gelişen teknolojiye paralel olarak bu alandaki iş imkânları da sürekli gelişmektedir. Kimya ve işlemeyle ilgili bölümlerden mezun olan kişiler, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere yurt dışında da kariyer yapma imkânına sahiptir. Yabancı ülkelerde bu meslekleri başarıyla yürütebilmek için meslek elemanlarının iyi derecede yabancı dil bilmesi ve alanıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kimya Ve İşleme

  Reklam  kimya kelimesi nerdeyse hayatın her alanında kullanılır olmuştur çok önemli bir konu olan kimya uzun zamandır büyük okullarda üniversitelerde öğretilen bir bölümdür+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi