Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. 1
    aSsude
    Usta Üye
    Reklam

    Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgiler

    Reklam    Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgiler

    Forum Alev
    Tohumculuk programının amacı, iklim özelliklerine uyarlı her türlü bitkinin tohum ıslahı ve geliştirilmesi için ara eleman olarak yetiştirilirler.

    Programın Amacı: Tohumculuk programının amacı tüm tarla ve sebze üretiminde kullanılan tohumların üretiminde ve pazarlanmasında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

    Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tohumculuk programında tarımsal botanik, genetik, istatistik, bilgisayar programlama, meteoroloji, bitki fizyolojisi, tohumculuk politikaları, tohumculuk teknolojisi, bitki ve ambar tohum depolama tekniği ve tohumculuk pazarlama gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

    Gereken Nitelikler: Tohumculuk programında okumak isteyenlerin biyolojiye, özellikle genetik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, bedence sağlam ve dayanıklı, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

    Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tohumculuk programını bitirenlere "Tohumculuk Teknikeri" ünvanı verilir. Tohumculuk teknikerleri ziraat mühendisinin yardımcısı olup tarla ve sebze bitkilerinin tohumlarını iyileştirmek tohumların toprağa ve iklime uyumunu denemek için gerekli çalışmalar yapar, tohumların pazarlanmasını sağlar.

    Çalışma Alanları: Tohumculuk teknikerleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına veya özel sektöre ait tohum üretim istasyonlarında görev alabildikleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.
  2. 2
    HADİE
    Bayan Üye

    Cevap: Tohumculuk Bölümü Hakkında Bilgiler

    Reklam    amaç mevcut kullanılan tohumların üretilmesi saklanması ve pazarlanması için çalışan kişilerin yaptığı iştir Tohumculuk ,çalışmalar tarım ve köy işleri bakanlığı ve özel sektörde yapılabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi