Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgiler(Nedir?)- Protez ve Ortez Teknikerleri Grubu

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgiler(Nedir?)- Protez ve Ortez Teknikerleri Grubu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgiler(Nedir?)- Protez ve Ortez Teknikerleri Grubu

  Reklam  Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgiler(Nedir?)- Protez ve Ortez Teknikerleri Grubu

  Forum Alev
  Protez ve oretez programının amacı, organ kaybı durumunda yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların yapımı konularında çalışacak sağlık personelini yetiştirmektir. Protez ve ortez teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin rehabilitasyon bölümleri ve ilgili protez ve yardımcı cihazlar atöyelerinde çalışabilecekleri gibi kendilerine ait atölyeler açarak da maslaklerini uygulayabilirler.

  Programın Amacı: Protez ve ortez programının amacı, organ kaybı durumlarında yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların yapımı konularında çalışacak sağlık personelini yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Protez ve ortez programında öğretimin ilk yılında anatomi, fizyoloji, fizik, kinezyoloji, mekanik-biomekanik gibi temel dersler; ikinci yılda, protez-yardımcı cihazlar ve yapım yöntemleri, teknik resim, ölçme ve kontrol dersleri teorik ve pratik olarak okutulur. Bunun yanı sıra eğitim programının sonunda öğrencilere staj yaptırılır.

  Gereken Nitelikler: Bu programda okumak isteyen öğrencilerin el-parmak becerisine, şekil ve cisimleri algılama gücüne sahip, titiz ve dikkatli kişiler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar "Protez ve Ortez Teknikeri" ünvanını alırlar. Protez ve ortez teknisyenleri suni uzuv protezleri, gövde korseleri, kısa ve uzun yürüme cihazları ve benzeri yardımcı cihazları bizzat ölçü alıp yaparlar.

  Çalışma Alanları: Protez ve ortez teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel hastanelerin rehabilitasyon bölümleri ve ilgili protez ve yardımcı cihazlar atölyelerinde çalışabilecekleri gibi kendilerine ait özel atölyeler açarak da mesleklerini uygulayabilirler. Ülkemizde bu alanda yeni açılan ve bilimsel düzeyde protez ve ortez konusunda eğitim, öğretim yapacak olan bu bölüm mezunlarına ihtiyaç çok fazla olup mezunlar kolaylıkla iş bulabilirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Protez ve Ortez Bölümü Hakkında Bilgiler(Nedir?)- Protez ve Ortez Teknikerleri Grubu

  Reklam  sağlık sektörü her zaman önem arzeden mesleklerdendir bir insan bir uzvunu kaybedince yerine eski işlevien yakın bir şeyler koymak ister hayatı kolaylaştırmak adına önemlidir bu Protez ve Ortez Bölümü mezunları bu açığı kapatan kişilerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi