Sosyal Hizmet Uzmanı Mesleği Ve özellikleri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Sosyal Hizmet Uzmanı Mesleği Ve özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Sosyal Hizmet Uzmanı Mesleği Ve özellikleri

  Reklam  Sosyal Hizmet Uzmanı Mesleği Ve özellikleri

  Forum Alev
  SOSYAL HİZMET UZMANI MESLEĞİ VE ÖZELLİKLERİ


  Ekonomik, sosyal ve kültürel yönden sıkıntı içinde bulunan kişi, grup ve topluluklara sorunlarını tanıyıp çözümlemelerinde sahip oldukları olanakları kullanma ve çevredeki olanakları araştırma ve yararlanma konularında yardımcı olan kişidir.

  GÖREVLER

  - Sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunan yaşlıların huzurevlerine yerleştirilmeleri ve bakımlarının sağlanması için gereken çalışmaları yürütür,

  - Kimsesiz çocukların koruyucu ailelere veya yetiştirme yurtlarına yönlendirilmelerini sağlar, durumlarını izler,

  - Yoksulluk içinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişi veya ailelere, para, gıda, giyim yardımı yapmak amacı ile gerekli hizmetleri geliştirir, bu hizmetlerin uygulanması için kaynak sağlamaya çalışır,

  - Gelişmede geri kalmış kırsal alanlarda ve gecekondu bölgelerinde insanların ihtiyaçlarını saptar ve karşılanması için gerekli girişimlerde bulunur.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Büro malzemeleri,

  - Kırtasiye malzemeleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Sosyal çalışmacı olmak isteyenlerin;

  - Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip,

  - Kişisel ve toplumsal sorunlara derin ilgi duyan,

  - Konuşma ve ikna kabiliyeti olan,

  - Başkalarının duygularını anlayabilen,

  - İnsanların refahına ilgi duyan,

  - Liderlik özelliklerine sahip

  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Sosyal çalışmacılar genellikle büro ortamında çalışırlar. Zaman zaman sıkıntı içindeki insanların ikametgahında görüşme yapabilirler. Sosyal çalışmacılar birinci derecede sıkıntı içindeki insanlarla iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Meslek elemanları; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünde, çocuk bakım yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, yetiştirme yurtlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde, hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, ruh sağlığı kurumlarında, huzurevi ve dinlenme yurtlarında, cezaevleri ve çocuk ıslahevlerinde, emniyet müdürlüklerinin çocuk bürolarında görev yaparlar. Ayrıca mezunların özel kreş ve gündüz bakımevi, yaşlılar evi (huzurevi) açma hakları da vardır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Ülkemizde bu mesleğin eğitimi,

  - üniversitelerin Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda

  - üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  İlgili bölüme girebilmek için merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) Sosyal Hizmetler Yüksekokulu için yeterli “Eşit Ağırlık (EA-1)” , Sağlık Bilimleri Fakültesi için yeterli “Eşit Ağırlık (EA-2)” puan almak gereklidir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Mesleğin eğitimi liseden sonra 4 yıldır.

  - Sosyal hizmet eğitiminde temel olan ekonomi, sosyoloji, siyasal bilimler, sosyal antropoloji, psikoloji ve sosyal psikoloji gibi dersler, insan ihtiyaçlarına ve sosyal sorunlarına bir anlayış kazandırmak amacıyla ilk iki yılda verilir.

  - Daha sonraki yıllarda Sosyal Hizmete Giriş, Sosyal Hizmet Alanları, Sosyal Sorunlar, Mülakat, Tıbbi ve Psikiyatrik Sosyal Hizmetler, Aile ve Çocuk Refahı, Suçluluk, Nüfus Dinamiği, Sosyal Refah, Sosyal Hizmet Yöntemleri (Sosyal-Kişisel Çalışma, Sosyal Grup Çalışması, Toplumla Çalışma, Sosyal Refah Araştırması ve Sosyal Hizmet Yöntemi) gibi sosyal hizmetin kapsamına giren dersler okutulur.

  MESLEKTE İLERLEME

  - Çalıştığı kuruluşta hizmet yılına bağlı olarak, en üst düzey idareciliğe kadar yükselebilir.

  - Lisans eğitimini tamamlayan kişiler üniversitede görev almak isterlerse araştırma görevlisi sınavında başarılı olmaları gerekir. Bu şekilde göreve başlayan kişiler doktora derecesi aldıktan ve gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak meslekte ilerleyebilirler.

  BENZER MESLEKLER:

  Pedagogluk, sosyologluk, psikologluk, psikolojik danışmanlık, sosyal antropologluk, rehberlik uzmanlığı.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  - Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak mezuniyet sonrasında aylık taksitlerle ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim kredisi ve harç kredisi alınabilir.

  - Okulu yeni bitiren sosyal çalışmacı kamu kurumlarında 8. dereceden göreve başlar ve brüt asgari ücretin 1,5-2 katı düzeyinde ücret alır. Ayrıca çalıştığı kurumun durumuna göre sosyal yardım, tazminat ve hastanede çalışıyorsa döner sermayeden pay alır. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sosyal Hizmet Uzmanı Mesleği Ve özellikleri

  Reklam  kimsesiz kişiler yoksul kişiler ve bakıma muhtaç kişilerin işlemlerinin yapılması sorunlarının çözümü için işlemlerinin halledilmesi işlemlerini yapan kişidir Sosyal Hizmet Uzmanı+ Yorum Gönder
sosyal hizmet uzmanı özellikleri,  sosyal hizmet uzmanı olmak için gerekenler,  sosyal çalışmacının özellikleri,  Sosyal yardım meslegının ozellıklerı,  sosyal hizmetlerde aranan ozellikler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi