Veteriner hekimlik Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Veteriner hekimlik Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Veteriner hekimlik Hakkında Bilgi

  Reklam  Veteriner hekimlik Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Veteriner hekimlik

  Veteriner hekimlik programının amacı, evcil, küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin arttırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıkların tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin ( su ürünleri dahil) insan sağlığına uygunluğunun kontrölü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim – öğretim ve uygulama yapmaktadır.

  Veteriner fakültelerinde eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik, histoloji, anatomi embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmokoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan beslenme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları ve bunların bakım metodları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerinin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metodlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar. Veterinerlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip, biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca, kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması, düşüncelerini başkalarına aktarma ( ikna ) gücüne sahip bulunması da beklenir. Mezunlarına lisans diploması ve “ Veteriner Hekim” unvanı verilir. Veteriner Hekimleri Odası’na kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur. Veteriner Hekimler; hayvan neslinin iyileştirilmesi ve verimliliği artırıcı yöntemlerin uygulanması, hayvan hastalıklarının tedavisi, hayvansal ürünlerin hazırlanması, kontrolü ve pazarlaması, besin kontrolü ve koruyucu hekimlik, hayvanların bakımı ve beslenmesi konusunda yetiştiricilerin bilgilendirilmesi ve yayınların çıkarılması, salgın ve paraziter hastalıkların önlenmesi için aşı gibi ilaçlar hakkında araştırma yapılması konularında çalışırlar. Veteriner hekimler günlük çalışma süresinden fazla çalışırlar. Tatil günlerinde de gerektiği zaman görev yaparlar. Salgın ve paraziter hastalık olduğu zaman sık sık köylere gitmek zorundadırlar.

  Hizmeti ağır bir meslek olduğu halde erkeklerin yanı sıra kızlar da veteriner fakültelerini tercih etmekte, mezun olunca klinik açabilmektedirler. Veteriner fakültesi mezunları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün merkez , il ve ilçe hayvan müdürlüklerinde; hayvan ıslahı ve üretimi kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge laboratuarlarında: Et ve Balık Kurumu, yem sanayi gibi KİT’lerde sağlık kontrol, işletme ve yönetiminde; belediyelerde, Atom Enerjisi, TÜBİTAK araştırma laboratuarlarında; Devlet Planlama Teşkilatı’nda; ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayisinde, halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Veteriner hekimlik Hakkında Bilgi

  Reklam  canlılar aleminden doktor diye bildiğimiz meslek insanlar için eğitim alına bir meslek hayvanlar için onların sağlığı ve gelişimi için eğitim alınan meslek ise veterinerlik manıken bakınca doktorluktan daha karmaşık çünkü doktorlar tek türle ilgilenirken onlar pek çok hayvan türüyle ilgilenirler+ Yorum Gönder
veteriner hakkında bilgi,  veterinerlik hakkında bilgi,  veteriner ne yapar forum alev
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi