Benzinli motor

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Modifiyeli Arabalar-Parçalar Bölümünden Benzinli motor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Benzinli motor

  Reklam  Benzinli motor

  Forum Alev  Benzinli motor, bir tür içten yanmalı motordur.Benzinli motorlarda kullanılan yakıt benzin olup, yakıt dizel motordan farklı olarak karbüratör adı verilen bir düzenek sayesinde,sıvı olarak değil buharlaşıp hava ile karışarak silindire girer.

  Benzinin oksijen (hava) ile oluşturduğu karışım sonucunda yanma gerçekleşir.Yakıt hava karışımının silindirin içinde bir kıvılcım ile yanması sonucu bir patlama meydana gelir. Burada yine dizel motordan farklı yanmayı sağlamak için kıvılcım yani buji kullanılır. Patlamanın ortaya çıkardığı basınç, piston tarafından hareket enerjisine dönüştürülür.

  Benzinli motorun çalışma prensibini oluşturan çevrim dört zamanlı çevrim ya da Otto Çevrimi olarak da anılır. Bu çevrim 1876 yılında Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından bulunmuştur.Çevrim dört aşamadan oluşur.

  Emme:Karbüratörden gelen benzin-hava karışımı, emme sübabının açılması ile silindir içine çekilir.
  Sıkıştırma:Piston yukarı çıkarak benzin-hava karışımını sıkıştırır.
  Yanma:Sıkışan ve ısınan karışım, bujiden çıkan kıvılcım ile tutuşur. Oluşan patlama ile piston aşağı doğru itilir.Hareket gücü bu aşamada üretilmiş olur.
  Egsoz:Bu aşamada ise pistonun yukarı hareketi ile yanma sonucu oluşan gazlar egsoz sübabından dışarı atılır ve bir çevrim tamamlanarak, diğer çevrim yeniden başlar. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Benzinli motor

  Reklam  Sürücü kurslarına gitmek istemeyenlerin aslında bir çok bilgiden de mahrum kaldığını görmekteyiz.Bu kurslarda benzinli bir motor yada maketi bulunmaktadır.Buralardan motor hakkında bilgi almak ve ileride lazım olacak arızalarda öğrenmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi