Arabaların Tarihi ve Araba Çeşitleri

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Motorlu Araçlar Dünyası Bölümünden Arabaların Tarihi ve Araba Çeşitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Arabaların Tarihi ve Araba Çeşitleri

  Reklam  Arabaların Tarihi ve Araba Çeşitleri

  Forum Alev


  Bebek, Arabanı kullanabilir miyim?

  Araba ya da otomobil Yunanca auto ‘’kendine kendine’’ ve Latince mobile ‘’hareketli sözcüklerinden gelmektedir ve bağımsız bir şekilde hareket ettirebileceğiniz binek otomobili veya bir yol taşıtı olan bisikletin evrim geçirmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Otomobil genellikle bir ile yedi arası insan taşımada kullanılabilen 4 tekerlekli bir araç olarak tanımlanmaktadır.

  Otomobilin Tarihçesi

  3 tekerlekli benzinle çalışan ilk arabayı 1885 tarihinde ortaya çıkaran ilk kişi Carl Benz’dir. Bu otomobil için 1886 tarihinde patent almıştır. Elbette ki araba ortaya çıkarmak için çalışan ilk insan o değildir. Pek çok insan motorlu taşıtlar üretmede başarıya ulaşmıştır. İlk motosikletin Gottlied Dainmler ve Wilhelm Maybach tarafından 1885 yılında keşfedilmesi buna bir örnektir. Benz’in modern bir araba keşfetmesiyle popüler hale geldiğini bilmekteyiz.

  Araba Çeşitleri

  Araba seçiminde, ihtiyaçlarınıza uyan bir model seçmek önem taşımaktadır. En popüler araba çeşitleri:4 kapılı büyük arabalar,2 kapılı arabalar, station wagonları, SUV, üstü açılabilen arabalar ve spor arabalarıdır.

  4 kapılı sedanlar

  4 kapılı bir sedan sıfır bir araba arayan pek çok insan için mükemmel bir seçimdir. Kapalı bagajından ve arka koltuk yolcularının arka kapılardan kolayca girebilmesinden dolayı güvenlikli bir arabadır. Kompakt modellerinden geniş ve lüks olanlarına kadar pek çok çeşidini bulabilirsiniz.4 kapılı sedanlar diğer çeşitlerden daha konforludur.

  2 kapılı arabalar

  Eğer çocuğunuz yoksa ya da bekarsanız,2 kapılı arabalar ilginizi çekebilir. Arka koltuklara ulaşmak kolay değildir çünkü ön kapıları kullanmak zorundasınız. Bu arabaların pek çok çeşidinde bagaj yerine yukarıya açılır arka kapı bulunmaktadır. Bu da kısa mesafeler için büyük yer tutan eşyalarınızı taşımanıza imkân vermektedir.

  Station Wagonları

  Eşyalarınızı paketleyip plaja gitmeyi seven bir aile misiniz? Bu durumda station wagonlarına bir göz atmalısınız. İstasyon vagonları istikrarlı olup iyi bir gaz mesafesine sahiptir. Ayrıca makul bir sigorta ücretine de sahiptir. Bazı station wagonlarının bütün tekerlekleri motrislidir ve size pek çok boş alan sunmaktadırlar. Pazarları öğleden sonra aile piknik ortamları için ya da çocuklarla beraber dağlara küçük bir gezi düzenlediğinizde bu araç sizin için idealdir.

  SUV

  SUV ya da spor amaçlı arabalar bugün piyasada önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle büyük aile arabası olarak kullanılsalar da öncelikli olarak pürüzlü zeminlerde kullanılmaktadır. Kullanılmaları normal bir araba, ya da station wagonu olarak zordur ve SUV’un sigorta ücretleri diğer arabalardan kesinlikle daha yüksektir. SUV almaya karar verdiyseniz, station wagonlarına bakmayı da ihmal etmeyiniz.

  Üstü Açılabilen Arabalar

  Pek çok üstü açılan arabanın sadece 2 koltuğu, üstün kontrol edilebilme özelliği ve yüksek performanslı motorları vardır. Bazı üreticiler, tekerlekli üstü açılabilen ‘’normal’’ 4 koltuklu arabalar üretmektedir. Şayet havanın her zaman harika olduğu bir alanda yaşıyor iseniz, üstü açılan arabalar mükemmeldir. Böyle bir araba satın almak, arabanızın üstünü açabilme fırsatı bulamadığınız zamanlar gereksizdir.

  Spor Arabaları

  Spor Arabaları 2 koltuklu spor amaçlı olarak Avrupa’da ortaya çıkmıştır ve bu arabalar günlük seyahatler ve yarışlar için tasarımlanmıştır. Spor arabalarının hoş ve keyifli olduğu düşünülmektedir. Fakat günlük ulaşımda spor arabası kullanmak pratik değildir.

  Bu nedenle komşularınızı, arkadaşlarınızı ya da sevgilinizi etkileyebilecek sıfır bir araba satın almadan evvel harekete geçmeden tekrar düşününüz ve size uyan bir araba bulunuz 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Arabaların Tarihi ve Araba Çeşitleri

  Reklam  Arabalar ilk çıktıkları yapıldıkları tarihlerden günümüze çok yol katettiler.Bu araçların ilk çıktığı zamanları düşünecek olursak yine de büyük bir başarıdır.İhtiyaca göre yapılan ve üretilen araçlar artık birer gösteriş ve konfor haline gelmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi