Vergilerin Sınıflandırılması - Vergilerin Sınıflandırılması ile ilgili Bilgiler

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Muhasebecilik Bölümünden Vergilerin Sınıflandırılması - Vergilerin Sınıflandırılması ile ilgili Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Vergilerin Sınıflandırılması - Vergilerin Sınıflandırılması ile ilgili Bilgiler

  Reklam  Vergilerin Sınıflandırılması - Vergilerin Sınıflandırılması ile ilgili Bilgiler

  Forum Alev
  Vergilerin Sınıflandırılması - Vergilerin Sınıflandırılması ile ilgili Bilgiler  Vergiler konularına, mükelleflerin şahsi durumlarına, tarife şekline ve yansıma durumuna göre sınıflandırılır. En yaygın olarak kullanılan sınıflandırma şekilleri şöyledir:


  Dolaylı ve Dolaysız Vergiler:
  Mükellef kendi vergisini ödüyorsa ve bu vergi yükü başkalarına devredilmiyorsa bu vergi dolaysız vergi olarak adlandırılır. Emlak Vergisi ve Gelir Vergisi bu tür vergilere en güzel örneklerdir. Tahsil durumu açısından, eğer bir vergi belirli dönemlerde ilgili mükellef adına tarh ve tahsil ediliyorsa dolaysız vergidir. Örneğin, Kurumlar Vergisi. Bir mükellefin vergisi başkalarına devrediliyorsa, mükellef vergisini kendisi ödemiyorsa devredilen vergi dolaylı vergi olarak adlandırılır. Örneğin Katma Değer Vergisi. Vergi belirli olmayan zamanlarda ve mükellefe bağlı olmaksızın tarh, tahakkuk ve tahsil ediliyorsa dolaylı yapıdadır.
  Dolaylı ve dolaysız vergi ayırımında ölçü vergilerin yansıma durumu ve tahsil durumudur. Piyasanın yapısı, mal ve hizmetlerin arz ve talep durumları, ekonomik koşullar verginin yansımasını etkiler. Daha önce yansıyan bir vergi ekonomik durumların değişmesine göre daha sonra yansımayabilir. Verginin tahakkuk ve tahsil şekli, verginin alınma süresi ve vergi konusunun düzenli ve sürekli olma durumunu belirlemektedir.
  Türk Vergi sistemi içerisinde yer alan vasıtasız vergiler şunlardır:
  - Gelir Vergisi
  - Kurumlar Vergisi
  - Emlak Vergisi
  - Veraset ve İntikal Vergisi
  - Motorlu Taşıtlar Vergisi
  Vasıtalı vergiler:
  Mal ve hizmetlerden alınan vergiler
  - Dâhilde Alınan Katma Değer Vergisi
  - Ek Vergi
  - Taşıt Alım Vergisi
  - Akaryakıt Tüketim Vergisi
  - Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi
  - Damga Vergisi
  - Harçlar
  Dış Ticaretten Alınan Vergiler
  - Gümrük Vergisi
  - Akaryakıt Gümrük Vergisi
  - Tek ve Maktu Vergi
  Bir verginin dolaylı ya da dolaysız olduğunu anlayabilmek için şu ölçülere bakmak yeterlidir.
  - Genel fiyat seviyesini etkileyen vergiler dolaylı vergi, genel fiyat seviyesini etkilemeyen vergiler ise dolaysız vergilerdir.
  - Nispi fiyatları değiştiren vergiler dolaylı vergi, değiştirmeyen vergiler ise dolaysız vergilerdir.
  - Yükü başkalarına aktarılan vergiler dolaylı vergi, verginin konulduğu kişi ya da kurumlar tarafından ödenen vergiler dolaysız vergilerdir.
  - Gelirlerin harcanması işlemlerini vergilendiren vergiler dolaylı vergi, gelirlerin elde edilmesine ilişkin işlemleri vergilendiren vergiler ise dolaysız vergilerdir.

  ..
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Vergilerin Sınıflandırılması - Vergilerin Sınıflandırılması ile ilgili Bilgiler

  Reklam  sıkıntı verginin sınıfında değil kendisinde sürekli x vergisi y vergisi adı altında alınan bir yığın vergi var en kolayı onu bir sınıfın içine sokmak+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi