Staj Dosyası Hazırlama Öyküsü (Makine Mühendisliği)

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Muhasebecilik Bölümünden Staj Dosyası Hazırlama Öyküsü (Makine Mühendisliği) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Staj Dosyası Hazırlama Öyküsü (Makine Mühendisliği)

  Reklam  Staj Dosyası Hazırlama Öyküsü (Makine Mühendisliği)

  Forum Alev
  Staj Dosyası Hazırlama Öyküsü

  Makine Mühendisliği bölümlerinde okuyan arkadaşların yaz dönemlerinde gerçekleştirdiği stajların ardından Ofismühendis‘e çok sayıda bilgi mesajı attıklarını görüyorum. Staj dosyalarını nasıl yazmaları gerektiğini, neler anlatacaklarını, başlangıç olarak nasıl bir giriş yapacaklarını ve teknik resimlere dosyada nasıl yer verileceğini soruyorlar. Dosyalama ve içerik yönetimi olarak kendime güveniyorum. Bu güven geçmiş dönemlerde hazırladığım staj dosyalarının başarısıylada beni yanıltmamıştır.

  Staj alanlarımız planlama-organizasyon, imalat, enerji ve arge olsun. Bu doğrultuda yapılması gerekenleri kısa cümleler ile anlatalım.

  Staja başladığınız günden itibaren kendi planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Yukarıdaki alanlarda yapılacak bir staj için önce planlama-organizasyon ile başlayın. Stajınızın ilk gününü fabrikayı tanımak için ayırın. Mümkünse tüm departmanları ve üretim tesislerini bizzat gezin. İlgili departmandan fabrikanın tarihçesi ve yerleşkesi üzerine güncel bilgiler alın. Planlama-organizasyon 2. günden itibaren işletme yönetimi olarak stajınıza ayrı bir hava katacaktır. Hammadde tedariki, tedarikçilerin seçilmesi, teklifler, tekliflerin hazırlanması, tedarikçilerden gelen teklifler, depo ve stok yönetimi, nakliye, iş ve işçi güvenliği, üretim planlama, bütçe kontrollü muhasebe, genel muhasebe, departmanların görevleri ve çalışma prensipleri vs. bu alana girmektedir.

  Örneğin; genel muhasebe için ilgili departmanda muhasebenin ne olduğunu, nasıl işlediğini, hangi kurallar doğrultusunda yapıldığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bu hususlarda varsa döküman isteyebilirsiniz. Çok iyi bir dinleyici olduğunuz, gün sonunda kendi cümleleriniz ile dinlediklerinizi yazıya aktardıktan sonra ortaya çıkacaktır. Bu stajınızı gün sayısı itibariyle bitirdikten sonra imalata yönelebilirsiniz.

  İmalat atölyeleri veya üretim tesislerinde geçecek günleriniz en keyif alacağınız günler olacaktır. Burada, ısıl işlem üniteleri, talaşlı imalat tezgahları, CNC merkezleri, talaşsız imalat yöntemleri, ölçme ve kontrol, kaynak adına birçok işleme tanık olacak birçok üretim yöntemini inceleyeceksiniz.

  Burada gördüklerinizi staj dosyasına yazmak hiç de zor değil. Gününüz bir torna tezgahında geçmişse, tezgah ustasını mutlaka konuşturmaya özen gösterin. Tezgahın çalışma prensibini dinleyin ve notlar alın. Ardından bir parçanın nasıl işlendiğini inceleyin. İşlenirken hangi aşamalar uygulanıyor izleyin. Mümkünse işlenen parçayı geniş zaman kipi kullanarak (parça aynaya bağlanır, paso miktarı ayarlanır, kademeli tornalanır şeklinde) yazıya dökün. Gün sonunda üretimine tanık olduğunuz parçaların teknik resimlerini almaya çalışın.

  Yukarıda yazılanları yazıya dökmeye gelirsek, torna tezgahının ne olduğu ile başlamalısınız. Ardından torna tezgahlarının çeşitlerini, başlıca kısımlarını ve elemanlarını tanıtmalısınız. Parça bağlama aparatlarını da anlattıktan sonra parça bağlama yöntemleri olarak alt başlıklara inmelisiniz. Bu konuda internette birçok döküman var olsa da; sizin gün içinde yaptığınız konuşmalar ve dinledikleriniz kendi cümlelerinizi oluşturmanızı sağlayacaktır. Torna bölümünü bitirirken gün içinde işlediğiniz parçalardan 1-2 tanesini -teknik resmini ekte vermek suretiyle- imalat aşamalarını yazarak anlatın. İmalat aşamaları mutlaka sizin gözlemleriniz olmalıdır. Bu hem staj dosyasında yazdıklarınızın ikna ve inandırıcılık derecesini yükseltir, hem de gözlemlerinizi yazıya dökme hususunda size tecrübe kazandırır. Ve gün geçtikçe bu yetinizi geliştirirsiniz.

  Diğer bir konu olarak CNC merkezlerini ele alalım. CNC’ye staj dosyasında yer verecekseniz öncelikle CNC’lerin tarihini 3-4 cümle ile yazmalısınız. Ardından CNC’ler hakkında staj günü ne öğrendiğinizi düşünün. İmkanınız varsa bir CNC kumanda panelinin resmini çekebilir ve panel elemanlarının görevlerini tek tek yazabilirsiniz. Herhangi bir parçanın cnc kodlarına -kodlar çok satırlı olduğu için- dosyanızda yer vermeniz güçtür. Ancak genel hatları ile bir parçanın cnc de nasıl üretildiğini, çalışma prensibi ile anlatabilirsiniz.

  Talaşlı imalat genel olarak şu bölümlerde incelenir: CNC, tornalama, frezeleme, delme, raybalama, kılavuz çekme, bileme, taşlama ve varsa vargelleme. Ayrıca kumpas ve mikrometre ile ölçüm yapabilme, ısıl işlem yöntemleri. Hangi kesici uçların hangi malzemelerde kullanılacağı ve sebepleri.

  Talaşsız imalat genel olarak şu bölümlerde incelenir: Döküm nedir, döküm yöntemleri, döküm üretimi, maça nedir, maça üretimi, maça sandığı, döküm hataları, ergiyik hazırlama, katkı maddeleri, döküm kumu ve hazırlanışı, haddeleme, ekstrüzyon, kaynak vb.

  Enerji alanında ısı değiştiriciler (eşanjörler), kazanlar, boylerler ve stajınızın sizden istediği diğer alanlarda, yukarıdaki gibi üst başlıklardan alt başlıklara inecek şekilde yazılarınızı yazabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne öğrenmek istediğinize bağlıdır. Nümerolojik olarak başlıklar vermek size zor gelirse, başlıklarınızı düz yazabilirsiniz. Ama mutlaka içindekiler bölümünde sayfa numaraları ile uyum göstersin.

  Arge için herhangi birşey yazmak zordur. Ülkemizdeki mühendislik anlayışı ve kurumlarımızın arge konusundaki güvenlik tedirginliği sebebiyle, stajyer öğrencilere arge kapıları genelde kapalıdır. Bu tür durumlarda ki tavsiyelerimiz arge departmanıyla sürekli fikir-alışverişi halinde olmanız yönündedir. Arge nedir, hangi çalışmalar argeye dahil olur. Arge çalışmalarının geçmişi ve geleceği, fizibilite çalışmaları, tesis ve tezgah temini, bütçeleri vs. konularında fikirler edinebilir ve bunlara staj dosyanızda yer verebilirsiniz.

  Son olarak staj dosyanızı hazırlarken bazı dökümanlardan yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu zaten gereklidir. Ancak birebir alıntılar yapmak yerine kendi cümlelerinizi yazabiliyorsanız staj süresince kendinize birşeyler katmışsınız demektir.

  Kaynak: http://ismailturkel.wordpress.com/20...irlama-oykusu/ 2. 2
  yamso
  Yeni Üye

  Dik İşlemde Nokta Vuruşlu Markalama

  Reklam  Dik işlem, Yatay işlem, Otomatik Tornalarda Nokta Vuruş Markalama - Mikro Perküsyon Teknolojisi

  Mikroperküsyon Teknolojisi ile Saniyeler İçinde Entegre Markalama

  İşlem Sırasında Markalama. Gravostar markalama takımlarıyla parçalarınızı otomatik olarak markalayın.

  Takip eden manuel markalama ihtiyacını ortadan kaldırır.
  Üretim maliyetlerini düşürür.
  Ürün kalitesini arttırır
  İşlem güvenilirliğini arttırır. (Arzu ettiğiniz kaliteyi tüm parçalarınızda tutturabilirsiniz)
  Üretim sürenizi kısaltır.

  [size=12pt]Markalama Örnekleri:[/SIZE]


  [size=12pt]Mikroperküsyon prensibinin açıklaması[/SIZE]
  Engraving’in tersine mikroperküsyon talaş kaldırmaz. Hedeflenen malzeme hassas olarak sıkıştırılır. Bu markalama ucunun yukarı aşağı salınma hareketiyle gerçekleşir. Darbe kontrol biriminin tüm fonksiyonel elemanları Gravostarın içindedir.
  Hava veya soğutma sıvısı akışı başladığında markalama ucu 300hz ile salınmaya başlar.Bu salınım frekansının anlamı markalama nokları birbirlerine o kadar yakındır ki, artık birer nokta olarak algılanamazlar.Markalamanın çevresini oluşturan sürekli çizgiler meydana gelir.

  Mikroperküsyon takımlarımız basınçlı hava veya dahili soğutma sıvısından tahrik alır.Dahili soğutma sıvısından tahrik alan takımlar genellikle dik işlem merkezlerinde ve otomatik tornalarda kullanılır. Basınçlı hava ile hareket ettirilen takımlarsa engraving makinaları ve özel uygulamalarda tercih edilmektedirler.

  Mikroperküsyona alternatif olarak çizik takımları (Scratch Tool) ve Roller Embossing takımları kullanılır. Bu takımların uç aktivasyonu için hava veya suya ihtiyacı yoktur.


  [hr]Ürün videoları ve detaylı bilgi için Aksan Teknik Mühendislik Sitesine girebilirsiniz.
  http://www.aksan-tm.com/gravostar.html
+ Yorum Gönder
makina ressamlığı staj dosyası,  makine ressamlığı staj dosyası,  makine ressamlığı staj dosyası örneği,  makine ressamlığı staj dosyası hazırlama,  cnc staj defteri örneği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi