Latife Hanım'ın SIRRI

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Latife Hanım'ın SIRRI ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Latife Hanım'ın SIRRI

  Reklam  Latife Hanım'ın SIRRI

  Forum Alev
  Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın ailesince korunan bir sırrı ortaya çıktı.
  Türk kadınının modernleşme tarihinin sembollerinden olan Latife Hanım’ın hayatı, Atatürk ile evlenmesinden boşanmasına kadar her anıyla bir sır perdesi gibi gizemini koruyor.

  Atatürk ile boşandığı 5 Ağustos 1925 tarihinden, öldüğü 13 Temmuz 1975 tarihine kadar hiç kimseye evliliği hakkında konuşmayan Latife Hanım’ın ‘Müslüman Kadın Nasıl olmalı’ adlı bir kitap yazdığı ortaya çıktı.

  “Latife Hanım’ın Kağıtları” adlı kitabı yazan araştırmacı Fatih Bayhan, yayınlamayan kitabın bugüne dek ailesince korunduğunu söyledi.

  Fatih Bayhan, kitaba ilişkin şunları anlattı:

  ATATÜRK'ÜN HABERİ VAR MIYDI?

  Kitabımı hazırlarken, Latife Hanım’ın kızkardeşi Vecihe İlmen’in torunu olan Mehmet Sadık Öke ile görüştüm. Latife Hanım, Atatürk ile evlenmeden önce 19-20 yaşlarında iken, Fransızca bir kitap hazırladığını öğrendim. Kitabın adını da ‘Müslüman Kadın Nasıl Olmalı’ koymuş. Latife Hanım’ın kendi elyazısı ile Fransızca kaleme aldığı bu kitap, hiç yayınlanmamış ve günümüze kadar sır gibi saklanmış. Latife Hanım’ın bu kitabından, Atatürk’ün haberdar olup olmadığını bilmiyoruz. Dolma kalemle inci gibi yazılan kitap, Latife Hanım’ın ailesi tarafından özenle saklanıyor ve kimseye verilmiyor. Ben kitabın bir bölümünü inceleme fırsatı buldum.”

  ÜÇ DİNDE KADINI İNCELEMİŞ

  Kitabın giriş bölümünde, Grek ve Roma dönemlerinden başlayarak, kadın-erkek ilişkileri ve kadının sosyal hayattaki rolü, bilimsel bir tez ciddiyetinde araştırılmış. Daha sonra dinlerin kadına bakış açısı çerçevesinde ‘Hıristiyanlıkta Kadın’, ‘Musevilikte Kadın’, ‘Müslümanlıkta Kadın’ başlıklı bölümlerden oluşan incelemelere yer verilmiş.

  Latife Hanım araştırmasında, özellikle Müslüman kadınların neden eğitim, sosyal ve siyasal hayatın dışında kaldığı üzerinde duruyor, Osmalı’daki eğitim kalitesinin düşüklüğünü eleştiriyor.”

  KADININ BİR HİÇ GİBİ GİBİ GÖRÜNMESİNE İSYAN ETMİŞ

  Latife Hanım, Osmanlı dönemindeki sancıları anlatırken, kadının erkeğin çok gerisinde kalmasında, dinlerin kadına bakış açısının etkili olup olmadığını da sorguluyor. Daha sonra ‘Müslüman Kadın Nasıl Olmalı’ diye bir tez geliştirerek, kadının ‘bir hiç’ gibi görülmesine isyan ediyor. ‘Kadın eğitilmeli. Cemiyet hayatında kadın eğitimi, kültürü ve kadın kimliği ile var olmalıdır. Kadın, sosyal hayatta eşinin hemen yanındayer almalı” diyor.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Latife Hanım'ın SIRRI

  Reklam  Atatürkün eşi Latife hanım modern Türk kadınının simgesi olmuş hanımefendi bir şahsiyetti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi