Atatürk'ün Güney Gezisi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürk'ün Güney Gezisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  oneHope
  Usta Üye
  Reklam

  Atatürk'ün Güney Gezisi

  Reklam  Atatürk'ün Güney Gezisi

  Forum Alev
  Atatürk'ün Güney Gezisi

  O günlerde Hatay Sorunu had safhadaydı. Kendisini iyi hissettiğini söyleyen Atatürk, Hatay meselesini istediği şekilde sonuçlandırmak için önce Mersin'e oradan Adana'ya sınıra kadar uzanmaya karar verdi. Doktorları önce bu isteğe şiddetle karşı çıktıysalar da, muayeneden sonra "gidebilir" dediler. Atatürk, Hatay konusundaki kararlılığını, Mersin'e hareketinden iki gün önce Celal Bayar'a şöyle bildirmişti.:

  "Benim, kırk asırlık Türk yurdu, Hatay esir kalamaz dediğimi unutmuş olanlar olabilir. Ama ben unutmadım, unutamam, sen de unutamazsın."

  20 Mayıs 1938'de Mersin'e doğru yola çıktı. Mersin'den Tarsus'a oradan Adana'ya geçti. Hatay konusunun en kritik döneminde, sağlığı üzerindeki olumsuz düşüncelerin neticeyi etkileyeceği düşüncesiyle, sınıra kadar otomobiliyle giderek askeri birlikleri denetledi, resmi geçitlerde sürekli ayakta bekledi. Sağlıklı olduğunu hissettirmek için her şeyi denedi.

  24 Mayıs 1938'de Adana'dan ayrıldı.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'ün Güney Gezisi

  Reklam  Mustafa Kemal Atatürk Hatay sorununu çözmek için çeşitli görüşmeler ve gezilerde bulunmuştur.Bunlar arasında Adana ve Mersin gezileri de vardır. Hatay'ın Türk yurdu olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi