Büyük adam olmak değil vatanı kurtarmak gereklidir!

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Büyük adam olmak değil vatanı kurtarmak gereklidir! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Büyük adam olmak değil vatanı kurtarmak gereklidir!

  Reklam  Büyük adam olmak değil vatanı kurtarmak gereklidir!

  Forum Alev
  BÜYÜK ADAM KİMDİR?

  Büyük Gazi’nin Büyük Adam Hakkındaki Sözleri

  Arkadaşlar, Selanik’de Hürriyet Meydanı denilen bir meydan vardır. Tanınmış bazı yerler bu meydanı çevirir. Olimpos Palas, Kristal, Yonyo, ve saire… Bir gece Yonyo’nun mahşer gibi kalabalık büyük salonun bir köşesinde ufak bir merdivenle çıkılır bir de hususi oda olduğunu haber aldım ve oraya çıktım. Ufak zarif bir salonda ve ağzı ağzına doluydu. Salonda bir masaya yaklaştığımı hala hatırlarım. Bu masada ihtilalci kimseler varmış: Rakı ve bira içildiğine dikkat ettim. Masayı işgal edenler çok vatanseverce konuşuyorlardı. İnkılap yapmaktan, inkılap yapabilmek için büyük adam olmaktan bahsolunmakta idi. Herkeste büyük adam olmak hevesi vardı. Fakat büyük olabilmek için insan nasıl ve kimin gibi olmalı idi? İçlerinden biri bağırdı: “-Cemal gibi olmak isterim.” Sofradakilerin hepsi, “-Bravo, dediler, Cemal gibi..” Sonra hiçbirini yakından tanımadığım bu zatlar hep birden bana döndüler. Ben durgun ve sabit bir nazarla kendilerine baktım. Bu bakışımla, tabii bir şey anlatmak istiyordum. Benim durgunluğumun ne demek istediğine dikkat eden yoktu. Benim onlardan daha çok, her gün ve gece temas etmekte olduğum Cemal Bey hakkındaki düşüncelerine katılmamı bekliyorlardı. Ben bilmem neden kendilerine memnun edecek bir şey söylememiştim. Fakat içimden şunlar geçti. Bir adam ki, büyük olmaktan bahseder, benim hoşuma gitmez. Bir adam ki, memleketi kurtarmak için büyük adam olmak lazımdır, der ve bunun için örnek seçer, onun gibi olmayınca memleketin kurtulamayacağını kanaatinde bulunur, bu bir adam değildir.

  Böyle düşünürken, sofra arkadaşlarımı memnun edemeyeceğimi hissettim. Hiç şüphe etmem ki, bana dair hükümleri menfi olmuştur. Ve bu hükümlerimi makul bir surette izah edebilmek için demiş olsalar gerektir ki:

  Bu, acemi efendi, galiba kendini o kadar büyük görüyor ki ve bu sebepten görüşü o kadar daralmıştır ki, artık büyüklüğü göremez hale gelmiştir. Bu adam, arkadaşımız olamaz. O gece sofranın mahmurluğu etrafında iki anlayış belirdi: Biri müspet, biri menfi. Bir anlayışa göre evvela büyük adam olmak, sonra memleketi kurtarmak lazımdır. Öteki anlayışa göre, büyük adam lafla olmaz. Evvela memleketi kurtarmalı, ondan sonra dahi büyüklük mevzuu bahis değildir.

  (Atatürk’ün Hatıraları, Oku Yayınları, Mayıs-2003, syf 33-34)  -alıntı-
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Büyük adam olmak değil vatanı kurtarmak gereklidir!

  Reklam  Asırlar sonra bile hatırlanacak önemli gelişmeler yapmış olan kişiler büyük insan olarak tarihte yerini almaktadır. Vatanı kurtarmak, halk arasında sevilen sayılan kişiler, kahramanlık yapan yeni bir şey ortaya koyanlar gibi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi